Poruchy krvácení mohou postihnout kohokoli, v jakémkoli věku a jakéhokoli pohlaví. Přesto ale statistiky vykazují skutečnost, která nás informuje o zvýšeném riziku poruch krvácení u žen. Nejen, že ovlivňují jejich bezprostřední pohodu, ale i jejich reprodukční zdraví. Pokud se tyto stavy neléčí, mohou po porodu vést k anémii a nebezpečnému, život ohrožujícímu krvácení. Proto jsme si pro vás připravili tři hlavní poruchy krvácení a jejich příznaky, které by ve vás měly vyvolat zvýšenou opatrnost.
Von Willebrandova choroba
Jedná se o nejběžnější formu poruch krvácení a vyskytuje se převážně u jedinců s nízkou hladinou nebo poruchou faktoru von Willebrand, což je bílkovina v krvi, která pomáhá našemu tělu zastavit krvácení. V praxi to vypadá tak, že když se říznete, je to právě von Willebrandův faktor, který vytváří sraženinu na místě poranění, aby reguloval množství krve. Když tedy tento faktor nefunguje správně, i drobná zranění mohou vést k těžkému a často nebezpečnému krvácení. Přesto, že postihuje jak ženy, tak muže, ženy patří více do rizikové skupiny kvůli menstruačnímu cyklu. Mezi další charakteristické příznaky Von Willebrandovy choroby patří:
- Krvácení z nosu
- Snadná tvorba modřin
- Krvácení trvá déle než obvykle
Hemofilie A
Jinak také faktor VIII nebo klasická hemofilie, je dědičná porucha krve, během níž se krev špatně sráží. Vyskytuje se především u lidí s nízkou hladinou faktoru VIII, což ztěžuje regulaci krvácení po úrazu. Zatímco je hemofilie A častější u mužů než u žen, i pro ženy může představovat komplikace v podobě vzniku anémie a těžkého krvácení po porodu.
Tromboembolická nemoc (krevní sraženiny)
Hluboká žilní trombóza je kritickým a často přehlíženým stavem, který postihuje jak muže, tak i ženy. Objevuje se ve chvíli, kdy se v hluboké žíle začne tvořit krevní sraženina – často v dolních končetinách, stehně, pánvi nebo pažích. Pokud tato sraženina praskne, dokáže cestovat až do plic a způsobit plicní embolii nebo blokaci v plicích. U žen se zvýšenou hladinou estrogenu existuje zvýšené riziko rozvoje hluboké žilní trombózy. Ženy, které užívají antikoncepci, podstupují hormonální substituční terapii nebo mají zvýšenou hladinu estrogenu v důsledku těhotenství, mohou mít větší šanci na rozvoj tohoto zdravotního problému.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womanworking.com