Hlavní příznaky nedostatku důležitých vitamínů, které mohou vést ke vzniku anémie

O jakých vitamínech je řeč? Vitamíny skupiny B-12, kyselině listové a vitamínu C. Pokud některý z těchto vitamínů chybí dlouhodobě, postižená osoba na sobě začne pociťovat nepříjemné příznaky, které značně snižují kvalitu života a mohou vést k velmi vážným zdravotním potížím. Přečtěte si, které to jsou, a zjistěte, zda to není i váš případ.

Anémii nezpůsobuje jen nedostatek určitých vitamínů

Anémii (chudokrevnost) může způsobit také nedostatek železa a některá onemocnění krve. Pokud máte podezření, že trpíte anémií, měli byste svůj stav co nejrychleji konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu. Pokud trpíte anémií, která je způsobená nedostatkem vitamínů, obvykle se tento deficit řeší vitamínovými doplňky a změnou stravy.

Projevuje se z nedostatku vitamínů B-12, kyseliny listové a vitamínu C

Hlavním poznávacím znamením je neustálá únava, kterou nevyřeší ani řádný odpočinek. Člověku, který trpí anémií, se může také těžko dýchat a má závratě. Mezi další časté příznaky patří:

  • Bledá nebo nažloutlá kůže
  • Arytmie
  • Hubnutí
  • Svalová slabost

Velmi časté je také brnění rukou a nohou, nestabilní pohyby a duševní zmatek (i amnézie).

Zdravý člověk má zásoby vitamínů skupiny B na 3 až 5 let

Člověk si tyto vitamíny netvoří. Přijímá je výhradně potravou. V játrech si uchovává zásoby vitamínů skupiny B-12 na 3 – 5 let. Může tedy trvat velmi dlouho, než na sobě pocítíte, že máte tohoto vitamínů nedostatek. Rizikovými skupinami jsou starší lidé, lidé s onemocněním střev, alkoholici a těhotné ženy. Těhotné ženy by měly od počátku těhotenství vždy užívat kyselinu listovou, protože její nedostatek by mohl způsobit potrat, nebo by mohlo dojít k defektu neurální trubice plodu.

Obrázky: Pixabay