Hlavní výhody antigenních testů na covid

Co byste dělali raději? Zaklonili hlavu dozadu a nechali si ve správném úhlu šťourat do nosu co nejvíce do hloubky nebo raději poskytli pár slin. Předpokládáme, že druhá možnost je sympatičtější. Laboratoře po celém světě nyní vyšetřují diagnostické testy COVID-19, které vyměňují výtěry za sliny. Otázkou zní, zdali budou srovnatelné s výtěry z nosu, co se kvality výsledků týká.

Bez bolesti a kontaktu s ostatními lidmi

Naplnění lahvičky slinami je za prvé rychlejší a za druhé bez nepříjemného pocit v nose a kontaktu s ostatními lidmi. Zatím tento způsob používají především univerzity, které takto testují své studenty při návratu do areálů školy, ale pokud se ukáže tato volba jako vhodná, mohla by být aplikována i v jiných laboratořích.

Test se slinami je jednodušší

Srovnání mezi výtěry z nosu a slinnými testy je snadné, nedá se popřít, že slinné testy jsou mnohem jednodušší na provedení. Navíc mají jednu velikou výhodu – nemusíte přijít do kontaktu se zdravotnickými pracovníky a nebudete pro ně představovat potenciální hrozbu. Navíc může být i budoucností samotestování, protože plivání do příslušných nádob je pro nás snazší, než si sami udělat výtěr z nosu. Otázkou však zní, zdali naše sliny dokáží poskytnout dostatek materiálu, který by jednoznačně určil, zdali jsme pozitivní či negativní. Ovšem dle dalších výzkumů bylo zjištěno, že buňky slinných žláz mají receptory, na které se váže SARS-CoV-2.

Další výhody slinného testování

Pokud testy na sliny plně nahradí výtěry z nosu, mohou zlepšit diagnostiky COVID-19. Nynější testování zahrnuje řadu chemických ošetření, která jsou pomalá a nákladná. Některé testy na sliny se snaží těmto nákladům vyhnout a nabízejí obecnější a snadno dostupnější možnosti.

Obrázky: Freepik