Nejznámější mýty kolem koronaviru. Vše odstartoval údajný netopýr v polévce

Vzhledem k tomu, že se koronavirus stále šíří a na toto téma se každý den objevuje sousta nových zpráv, obklopuje nás i mnoho falešných informací, mýtů a polopravd. Kdykoli se v nadpisech jakéhokoli článku objeví slovo “pandemie”, lidé přepadne strach a se strachem přicházejí dezinformace a fámy. A my bychom dnes několik takových poplašných zpráv, kolující po sociálních sítích i mimo ně, rádi vyvrátili.

Chlór nebo alkohol na pokožce zničí viry v těle

Aplikace alkoholu nebo chloru na tělo může naopak způsobit velké škody. zejména dostanou-li se do očí nebo úst. I když lidé mohou tyto chemikálie použít k dezinfekci povrchů, neměli by je používat na kůži.

Děti se nemohou nakazit COVID-19

Všechny věkové skupiny se mohou nakazit COVID-19. To, že se zatím většina případů týkala dospělých, neznamená, že jsou děti imunní. Předběžné důkazy ve skutečnosti naznačují, že u dětí je stejná pravděpodobnost nákazy, pouze s méně závažnými příznaky.

COVID-19 je jako chřipka

SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění, které má příznaky podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, horečka a kašel. Celkový profil COVID-19 je však vážnější.

Vysoušeče rukou ničí koronavirus

Vysoušeče rukou nezabijí koronavirus. Nejlepším způsobem, jak chránit sebe i ostatní před virem, je mýt si pravidelně ruce mýdlovou vodou nebo otřít dezinfekcí na bázi alkoholu.

Chránit se můžete kloktáním bělidla

Pamatujte, že bělidlo do úst nepatří. Za žádných okolností kloktání bělidla nikdy neprospěje zdraví člověka. Naopak může způsobit vážné vnitřní poškození.

Antibiotika zabíjejí koronavirus

Antibiotika zabíjejí pouze bakterie, ne viry.

Česnek chrání před koronavirem

Některé výzkumy naznačují, že česnek může zpomalit růst některých druhů bakterií. COVID-19 je však způsoben virem a neexistují žádné důkazy o tom, že by nás před ním mohl česnek ochránit.

Balíčky z Číny mohou šířit koronavirus

Vědci se na základě předchozích výzkumů SARS a MERS domnívají, že virus nemůže přežít na dopisech nebo obalech po delší dobu. Riziko šíření koronavirů skrze povrch je velice nízké vzhledem k tomu, že jejich životnost na obalech je skutečně krátká. A jelikož balíky z Číny putují do naší republiky několik týdnů, není se čeho bát.

Virus odumře při vyšších teplotách

Některé viry, jakou jsou viry nachlazení a chřipky, se v chladnějších měsících šíří snadněji, ale to neznamená, že při vysokých teplotách jsou méně nebezpečné.

Vakcíny proti chřipce a pneumonii mohou chránit před COVID-19

Žádné stávající vakcíny nechrání před infekcí COVID-19, protože se SARS-CoV-2 liší od jiných, už dobře známých virů.

Za pandemii může konzumace polévky z netopýrů

Snad první a nejznámější mýtus kolem koronaviru. Ačkoli jsou vědci přesvědčeni, že virus začal u zvířat, neexistují žádné důkazy o tom, že by pocházel z jakékoli polévky.

Obrázky: Pixabay