Hnědé vs. bílé vejce. Rozdíl ve kvalitě a chuti

Ovlivňuje váš nákup vajec jejich barva? Pokud ne a berete je, jak vám přijdou pod ruku, řekneme vám teď, jaký je rozdíl mezi bílými a hnědými vejci, jestli vůbec nějaký je, která z nich jsou lepší a jakých je podstatně více.

Rozdíl mezi hnědým a bílým vejcem

Odborníci tvrdí, že barva vajíčka závisí na plemeni slepice, která ho snesla. Bílé nebo světlé slepice obvykle snášejí bílá vejce, naopak hnědé slepice snášejí hnědá vejce. Není to ale tak jednoduché. Nezáleží totiž na barvě peří, jako spíše na barvě kožních laloků v místě, kde mají slepice uši.

Jsou hnědá vejce lepší než bílá?

Nutno podotknout, že barva vaječné skořápky nemá žádný vliv na kvalitu vejce. Hnědá nejsou lepší než bílá a naopak, i když obchody někdy tvrdí ledacos. Mezi hnědými a bílými vejci neexistuje žádný rozdíl v chuti ani v obsahu živin.

Rozdíl ve velikosti a hmotnosti

Barva skořápky zároveň neuvádí, jakou by vejce mělo mít váhu a tloušťku skořápky. Pokud zjistíte rozdíl ve velikosti a hmotnosti, souvisí to s věkem slepice, a ne s barvou vejce.

Nenechte si namluvit, že hnědá jsou lepší, a proto jich je více a mohou být dražší. Mezi bílým a hnědým vejcem existuje rozdíl pouze v barvě, za což může jen vzhled slepice. Vše ostatní jsou pouhé mýty.

Obrázky: Freepik