Život s koronavirem bok po boku aneb Jak se chovat po uvolnění opatření

V celé zemi opět dochází k uzavření restaurací, obchodů, fitness center i veškerých kosmetických a kadeřnických salónů. Svět opět pomalu utichá a upadá pod tíhou koronavirové pandemie. Všichni lamentujeme, jsme naštvaní a těšíme se, až se opět vše probudí a svět bude opět připomínat normální místo k životu. Naše radost ale také může znamenat návrat k dalším omezením z důvodu toho, že se celá populace v jeden moment zblázní a začne dohánět to, co zameškala během veškerých uzavření. Na co je třeba myslet po uvolnění veškerých nařízení vlády?

Prevence je důležitá

Stále budeme žít s koronavirem bok po boku a v blízké budoucnosti z našich životů jen tak nezmizí. Riziko infekce zde stále bude a bude vysoké. Pandemie v blízké době neskončí a my se musíme naučit s ní žít. Bez ohledu na to, jak se vnější svět bude zdát lákavý, musíte před odchodem z domu vyhodnotit veškerá rizika infekce. Může být obtížné určit, které aktivity a události jsou pro nás bezpečné, ale na základě několika faktorů lze vhodně vyhodnotit situaci, do které se chystáme vstoupit.

Co je potřeba zvážit?

Tři hlavní faktory – čas, prostor a lidi. Pamatujte, že vyšší časový limit strávený venku znamená vyšší riziko infekce. Důležité je také zvážit prostor, kde se daná aktivita nebo událost bude konat, kam a za jakým účelem tam jdete. V uzavřeném, špatně větraném prostoru je přenos viru z osoby na osobu vyšší než venku. A v neposlední řadě myslete na to, s jakými lidmi budete sdílet stejný prostor, a hlavně kolik jich bude. S cizími lidmi byste měli dodržovat i nadále potřebné rozestupy a nosit roušku.

Vaše bezpečnost je ve vašich rukou

Musíte si pamatovat, že vaše bezpečnost je ve vašich rukou. Než se rozhodnete k jakýmkoli aktivitám, je potřeba si položit několik otázek:

  • Jaká je míra infekce v oblasti, kterou se chystám navštívit?
  • Vyžaduje aktivita úzký kontakt s jinými lidmi?
  • Trpím nějakým chronickým zdravotním stavem a potřebuji zvláštní preventivní opatření?
  • Žiji s někým, komu hrozí riziko závažné infekce?
  • Dodržuji všechna preventivní opatření ke snížení rizika nákazy?

Je obtížné určit, jaké činnosti jsou rizikovější a jaké bezpečnější. Vše záleží na lokalitě a lidech kolem vás. Proto je třeba zvážit vaši situaci a posoudit rizika spojená s vámi i členy vaší rodiny, než vyrazíte ven a zúčastníte se jakékoli události.

Obrázky: Pixabay