S teenagerem v jedné domácnosti během koronavirové pandemie

Teenageři jsou naštvaní, v depresi a nudí se. Tyto reakce jsou dle odborníků v dané situaci naprosto normální. Koronavirová pandemie připravila spoustu mladých o zábavu, vzrušení, sociální interakce a především režim, který ve svém věku nejvíce potřebují. Odborníci navrhují dospívajícím jedincům alternativu – dívat se do postpandemické budoucnosti a pracovat na vizi něčeho, co je bude motivovat a bavit. Zde je několik tipů, jak přežít v jedné domácnosti s teenagery během koronavirové pandemie.

Plán je důležitý

Přestože víme, že jakákoli snaha rodičů zabavit své děti ztroskotá na špatné náladě jedince a nezájmu o veškeré nápady, které rodiče vymyslí, pokuste se nenechat je jen tak bezcílně přežívat z hodiny na hodinu, ze dne na den. Domluvte se s nimi na přípravě časového plánu, který může zahrnovat čas venku, cvičení, stolní hry, cokoli, co pro ně bude nějakým způsobem produktivní.

Čas online

Mladiství velice rádi tráví volný čas na telefonech, tabletech a počítačích. Většinou je od toho zrazujeme, ale v tuto chvíli se může jednat o jedinou možnost, jak mohou trávit čas se svými přáteli. Snažte se ale, aby využili čas online konstruktivněji. Skrze sociální sítě mohou založit knižní klub, přečíst si knihu a poté o ní online diskutovat, založit taneční spolek či jiné projekty.

Domácí práce

Jako rodič můžete zasáhnout a vysvětlit svým dětem, že pandemie neznamená, že se budou jen tak povalovat a čekat na nová nařízení vlády. Nebojte se jim přiřadit některé domácí práce a zapojit je do každodenních povinností. I když budou zpočátku nepříjemní, věřte, že to nakonec ocení.

Fakta o COVID-19

Dospívající neustále využívají informací z internetu. O COVID-19 je nyní ale tolik zpráv, že je mohou trochu děsit, i když to nedávají najevo. Rodiče by se měli ujistit, že jejich děti nejsou z celé té situace zmatené a nemají tendenci zalézat do nory. Diskutujte s nimi o koronaviru na základě informací z důvěryhodných a vědecky podložených zdrojů.

Skryté úzkosti

Teenageři mají ve zvyku chovat se rezervovaně, být nad věcí a nedávat najevo svůj strach. Za takovou fasádou se ale mohou skrývat obavy, jaký dopad by na ně koronavirová pandemie mohla mít. Mohou se bát o své prarodiče i rodiče. Kladení otevřených otázek pro ně může být příležitost vyjádřit svůj strach. Soustředit byste se měli především na tyto změny chování:

  • Změny spánku
  • Známky sebepoškozování
  • Stížnosti na bolesti břicha
  • Změny ve stravovacích návycích
  • Izolace více než obvykle
  • Neúčast při aktivitách, které jim dříve přinášely radost

Pochval není nikdy dost

Dospívající se cítí silnějšími, když pochopí, že na jejich chování záleží. Chvalte je za pravidelné mytí rukou, nošení roušek i udržování odstupů. Takto jim ukážete, že hrají významnou roli ve snížení šíření koronaviru.

Obrázky: Pixabay