Hormonální nerovnováha může mít u žen mnoho projevů

Hormony jsou chemické látky, které regulují funkce našeho těla. Jakmile začne jejich hladina kolísat, měli bychom být na pozoru. I když je změna hormonálních hladin v konkrétních obdobích našeho života pochopitelná, například během těhotenství, menopauzy nebo menstruaci, za hormonální nerovnováhou mohou stát i jiné příčiny, které bychom měli brát v úvahu.

Trvalá únava

Nevysvětlitelná, trvalá únava může být známkou poruchy štítné žlázy a hypofýzy. V danou chvíli se můžete cítit zcela bezvládní. Kromě únavy může přijít nízký krevní tlak, úbytek váhy, slabost a deprese v důsledku nízké produkce hormonů.

Nenadálý nárůst nebo úbytek hmotnosti

Výkyvy hmotnosti může mít na svědomí hormonální nerovnováha, především hypertyreóza, která je spojována s náhlým přibýváním na váze.

Problémy s trávením

Kolísají-li hormony, stejně tak to bude i u trávicího procesu. Pokud trpíte poruchami trávení, nevolností, průjmem nebo nadýmáním, může se jednat o dysfunkci hladiny kortizolu nebo estrogenu. Jeden hormon totiž ovlivňuje druhý, což znamená, že je-li u jednoho hladina nízká, bude se to týkat i druhého hormonu.

Poruchy spánku

Nízká hladina estrogenu vám může zabránit v usínání. Stejně tak nedostačující produkce progesteronu z vašich vaječníků.

Ztráta paměti

Slabá paměť může být varováním před známkami hypotyreózy. Zapomínání může způsobit i stres. Pokud zažíváte stresující den, hladina kortizolu může být příliš vysoká, a to ovlivňuje nejen paměť, ale i kvalitu spánku.

Náhlé akné

Jste už dávno za pubertou, ale přesto máte problémy s akné? Je pravděpodobné, že je se jedná o nadbytek testosteronu ve vašem systému. Hormon stimuluje mazové žlázy, jež mohou zapříčinit ucpávání odumřelých kožních buněk.

Nadměrné pocení a nevysvětlitelná zima

Noční pocení a návaly horka ovlivňují většinu žen nacházejících se v období menopauzy. Zvýšená hladina kortizolu způsobuje nadměrné pocení, naopak lidé, kteří trpí hypotyreózou, jsou zase velice citliví na nízké teploty a mají pocit, že pořád mrzne.

Obrázky: Freepik