Čokoláda: Zaručený povzbuzovač dobré nálady. Jaké hormony naše tělo uvolňuje při její konzumaci?

Od dortů po zmrzliny je čokoláda nejoblíbenější sladkostí, pro kterou se rozhodne každý. Ať už jsme měli jakékoli trápení, čokoláda nám vždy pomohla. I malé sousto čokolády stačí k posílení našeho duševního zdraví, naše obavy se rozplynou, zatímco se čokoláda rozpouští v ústech. Přemýšleli jste někdy proč? Čokolády ovlivňují fungování našeho mozku tím, že uvolňují určité množství neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za vysílání šťastných signálů a uvolňují hormony dobré nálady.

Fenylethylamin

Fenylethylamin neboli droga lásky se nachází v čokoládě, která spouští uvolňování dopaminu. Dopamin neboli hormon dobré nálady je zodpovědný za všechny příjemné pocity v našem těle. Je známo, že fenylethylamin v čokoládách má pozitivní účinky na lidský mozek. Říká se, že zvyšuje naši tepovou frekvenci a způsobuje podobný účinek, jaký lidé cítí, když se zamilují.

Endorfin

Toto je další hormon pro dobrý pocit, který uvolňuje náš nervový systém, aby nám poskytl úlevu od bolesti a stresu. Konzumace čokolády může zvednout hladinu endorfinů v našem mozku, což z ní dělá příjemnou potravinu pro tento orgán. Hořká čokoláda spouští stimulaci těchto hormonů na maximum, protože kakao přítomné v hořké čokoládě maximalizuje uvolňování endorfinů.

Theobromin

Kofein stimuluje činnost centrálního nervového systému. Theobromin se nachází v čokoládách a kakau, což snižuje krevní tlak a udržuje vaše srdce šťastné. Hořké čokolády mají vyšší koncentraci theobrominu než mléčné nebo bílé čokolády, protože kakaové boby jsou ho plné.

Anandamid

Anandamid je podobný sloučenině THC, která se nachází v marihuaně. Jak anandamid, tak THC jsou zodpovědné za produkci vysoké hladiny dopaminu v těle. Anandamid, který se nachází v čokoládách, vytváří radostný pocit ve vašem mozku a zvyšuje vaši náladu.

Serotonin

Hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa obsahují serotonin. Hořká čokoláda může zvýšit hladinu serotoninu v našem systému, což posiluje naše duševní zdraví. Serotonin je dobrým antidepresivem a uvolňuje veškeré napětí probíhající uvnitř těla.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Speakingofwomenshealth.com