Hubnutí při snížené funkci štítné žlázy má svá specifika. Tipy, jak konečně shodit přebytečná kila bez jojo efektu

Rychlé přibývání na váze a zjevné komplikace se shazováním přebytečných kil je známým jevem u lidí s pomalou funkcí štítné žlázy. Můžete vyzkoušet nespočet diet, ale přesto nefunguje ani jedna, kila se nemilosrdně vrací a vy ztrácíte jakoukoli motivaci k hubnutí, protože máte pocit, že to nemá smysl. Ale je skutečně problém v pomalé štítné žláze nebo je v tom něco víc?

Hubnutí s pomalou funkcí štítné žlázy

Hormony štítné žlázy hrají důležitou roli pro funkci metabolismu. S pomalou štítnou žlázou spálíte méně energie. Při hubnutí se tedy vždy doporučuje méně jíst a více se hýbat. Přesto ale u některých jedinců kila ne a ne padat. To je často mylně přičítáno nedostatku vůle dotyčné osoby. Přitom se toho v těle děje mnohem více.

Hormony a váha

Životní styl a strava samozřejmě hrají důležitou roli v kontrole hmotnosti. Jíst příliš a málo cvičit může mít logicky za následek vyšší váhu. Existují ale i další důvody, které ovlivňují regulaci hmotnosti. Myslete na genetickou složku, emoce, stres a nedostatek spánku. Ovšem zejména hormony mohou být velkým nepřítelem, pokud se snažíte zhubnout. Zde jsou čtyři nejdůležitější.

Ghrelin

Začínáme s ghrelinem, hormonem hladu. Tato látka způsobuje, že máte hlad a začínáte jíst. Tímto způsobem se doplní nouzové zásoby paliva ve vašem těle.

Leptin

Hormon sytosti, tedy protějšek ghrelinu. Leptin je produkován tukovými buňkami, jakmile jsou doplněny nouzové zásoby. Mozek nyní ví, že může vyslat signál sytosti, abyste přestali jíst, a štítná žláza může znovu tvořit své hormony a nastartovat metabolismus. Může se ale stát, že tukové buňky produkují nadměrné množství leptinu a mozek začne být k signálu sytosti rezistentní, což znamená, že máte pořád hlad a vaše štítná žláza nebude hormony produkovat.

Inzulín

Jedná se o hormon, který mimo jiné udržuje hladinu cukru v krvi v normě tím, že usnadňuje příjem glukózy do buněk. Pro inzulín také platí, že častý nebo příliš velký přísun inzulínu může způsobit inzulínovou rezistenci a nárůst tělesné hmotnosti. Výsledkem je, že glukóza nemůže vstoupit do buněk, takže je dodávána do tukových buněk, jež zase produkují leptin.

Kortizol

Stresový hormon, který zajišťuje i zvýšení hladiny cukru v krvi a snížení funkce štítné žlázy. Chronický stres podporuje odolnost vůči inzulínu a leptinu, ale také snižuje aktivní hormon štítné žlázy.

Tipy na hubnutí s pomalou štítnou žlázou

  • Zapomeňte na diety, kde počítáte kalorie
  • Jezte dostatečně
  • Místo hotových jídel vybírejte zdravé, čerstvé potraviny
  • Stabilizujte cukr v krvi zdravým, pravidelným a vysokým obsahem vlákniny
  • Jezte méně často
  • Pohybujte se na prázdný žaludek
  • Zlepšete svůj spánek
  • Snažte se vyhýbat stresu
  • Nepospíchejte s hubnutím, dejte si na čas
  • Poraďte se se svým lékařem

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl