Jak vyhnat hraboše ze své zahrady: Humánní způsoby, které přimějí hraboše k odchodu

Hraboši mohou být velmi nežádoucími tvory pro váš trávník a zahradu. Milují okusování citlivých výhonků mladých stromků a okrasných dřevin, čímž způsobují těžké škody a odumírání flóry. Pokud jsou i vaším problémem a vy marně hledáte rady, jak je odehnat, zde jsou nejúčinnější způsoby, jak se s nimi rozloučit.

Odstraňte vegetaci

Hraboši neradi shání potravu na otevřeném prostranství. Proto je jedním z nejjednodušších způsobů, jak kontrolovat jejich počet, upravit jejich stanoviště. Odstraňte hustou přízemní vegetaci, udržujte trávník posekaný a kolem stromů a keřů udržujte lehký mulč. V zimě navíc držte krok s odklízením sněhu.

Chraňte mladé stromky

Hraboši rádi okusují kmeny mladých stromů. Chcete-li je odradit od tohoto chování a oddělit je od oblíbeného zdroje potravy, obalte spodní kmeny mladých stromků krytem, ​​například drátěným pletivem nebo plastovou trubkou.

Používejte pasti na zvířata

Živé pasti na hraboše mají jediný účel – chytit zvíře do pasti, aniž by došlo k jeho zabití nebo zranění. Zatímco pasti nemusí být nejlepším řešením, jak se zbavit většího množství hrabošů, jsou vynikajícím způsobem, jak je kontrolovat nebo odstranit několik jednotlivých zvířat. Vypusťte je co nejdále od vašeho pozemku, aby neměli možnost návratu.

Používejte přírodní repelenty

Stejně jako většina zvířat i hraboši nenávidí chuť a vůni ricinového oleje. Aplikace této látky na citlivá místa na zahradě může tyto hlodavce (ale i mnohé další) vyděsit. Hraboši také nemají rádi kapsaicin – silnou sloučeninu v pálivých paprikách. Chcete-li odradit hraboše, smíchejte nakrájené feferonky s vodou a biologicky odbouratelným mýdlem. Nastříkejte tuto směs tam, kde se hraboši vyskytují nejvíce.

Úvodní obrázek: Shutterstock edit, Zdroj: Gardenersworld.com