Hypoglykémii nepodceňujte, může ohrozit i život. Co ji způsobuje a jak se s ní vypořádat?

Spousta lidí zažila v určitém okamžiku pocit, kdy musí ihned sníst něco sladkého, jinak omdlí. Obvykle se v těchto případech jedná o dočasnou hypoglykémii, stav, kdy hladina cukru v krvi klesne pod normální hladinu, přičemž je prokázáno, že nemusíte trpět cukrovkou. Hypoglykémie je často doprovázena zimnicí, závratěmi, pocením a touhou po sladkém nebo slaném. Co ji vůbec způsobuje a jak se s ní vypořádat?

Co způsobuje náhlou hypoglykémii?

Lidské tělo potřebuje ke svému správnému fungování energii, kterou přijímá z glukózy. Když se hladina cukru v krvi sníží, klesá i naše energie, což je příčina hypoglykémie. Náhlý pokles hladiny cukru v krvi je často způsoben těmito faktory:

  • Vynechání nebo zpožděná konzumace jídla
  • Nízký příjem sacharidů
  • Konzumace alkoholu bez jídla
  • Zvýšená fyzická aktivita bez přiměřené spotřeby potravin

Jak hypoglykémii předcházet?

Je dobré věnovat více pozornosti stravě a nehladovět několik hodin. Pokud se však hypoglykémie opakuje několikrát během krátké doby, vyhledejte radu lékaře. Je-li ovšem potřeba situaci okamžitě řešit, pamatujte si následující pravidla:

  • Snězte sladkost či ovoce – nejlépe jablko
  • Pijte přírodní pomerančový džus a dejte si malý kousek masa nebo sýra (kombinace zpomalí absorpci glukózy do krve a nedojde k žádným výkyvům její hladiny)

Pokud trpíte cukrovkou a často pociťujete mdloby, nebo nemáte-li cukrovku a výše popsaný stav se u vás také vyskytuje, vždy je nezbytné poradit se se svým lékařem.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Shape.gr