Sucho v ústech: Osvědčené tipy, jak se s tímto nepříjemným jevem vypořádat

Sucho v ústech nastává ve chvíli, kdy je snížena tvorba slin v ústech. Ačkoli se nejedná o nic nebezpečného, je vhodné suchá ústa řešit, protože mohou být velice nepříjemné a vést k praskání rtů. Řešením může být pitná voda nebo zlepšení ústní hygieny. Pokud vás tento problém skutečně trápí, zkuste se řídit následujícími kroky.

Pijte dostatek čisté vody

Pro ty z nás, kteří moc dobře vědí, co znamená sucho v ústech, je prvním řešením vzít lahev s čistou vodou. Pocit sucha v ústech zpravidla naznačuje mírnou dehydrataci těla, která by se neměla zhoršit.

Zlepšete ústní hygienu

Špatná ústní hygiena způsobuje sucho v ústech a vede ke špatnému zdraví ústní dutiny. Častěji si čistěte zuby a používejte i zubní nit na zbytky jídla mezi zuby.

Vyberte si ústní vodu bez alkoholu

Ústní voda hraje důležitou roli při udržování zdraví ústní dutiny, ovšem je důležité vzít v úvahu obsažené složky. Ústní vody obsahující alkohol sice zabíjejí bakterie, ale také mohou způsobit sucho v ústech. Existují roztoky, které obsahují přísady, jako je například xylitol, který také účinně zabíjí bakterie a zároveň udržuje vlhkost v ústech.

Zázvor

Zázvorové spreje, nápoje a další produkty pomáhají aktivovat slinné žlázy a zvyšovat produkci slin. Klinická studie z roku 2017 ukázala, že účastníci, kteří místo jiné léčby používali zázvorový sprej, získali pozitivní účinky při léčbě vyschlé ústní dutiny.

Zvlhčovač vzduchu

Pokud člověk tráví hodně času uvnitř, může si všimnout, že se u něj po několika hodinách objeví sucho v ústech, které se postupně zhoršuje. Mnohým lidem se ulevilo, když začali používat zvlhčovač vzduchu v místnosti, kde tráví nejvíce času.

Zeptejte se lékaře na vedlejší účinky léků

Spousta léků může způsobit sucho v ústech, například medikamenty, jež jsou vhodné pro léčbu:

  • Obezity
  • Průjmu
  • Vysokého krevního tlaku
  • Epilepsie
  • Astma
  • Parkinsonovy choroby
  • Úniku moči

Dýchejte nosem

Dýchání s otevřenými ústy způsobuje sucho v dýchacích cestách. Někteří lidé však dýchají ústy, když je trápí onemocnění dýchacích cest, jako je nachlazení. Intenzivní cvičení nás také nutí dýchat ústy. Kromě toho, pokud se každé ráno probouzíte se suchou pusou, můžete během noci vdechovat suchý vzduch pootevřenou pusou. Vědomě se snažte, jakmile je to možné, dýchat pouze nosem, abyste zlepšili tok slin.

Úvodní obrázek: Freepik, Autor: Medicalnewstoday.com