I dospělí se mohou bát jehel. Kdy se jedná o fobii a jak tento strach překonat?

Máte pocit, že se vyhýbáte návštěvě lékaře především kvůli tomu, že vás znepokojuje pohled na jehly nebo víc, bojíte se, že jedna malá včelička přistane i ve vašem těle? Pokud je odpověď ANO, můžete trpět trypanofobií neboli strachem z jehel. Pojďme se společně podívat, co to přesně znamená a jak se těchto obav zbavit.

Jak moc je strach z jehel běžný?

Počty lidí se strachem z jehel se mohou lišit, ale poslední průzkumy naznačují, že až 21% lidí trpí tímto problémem, ovšem pouze 3,5% z nich splňují kritéria skutečné fobie, která je diagnostikována jako úzkostná porucha.

Proč mohou injekce lidi děsit?

Jak to tak bývá, jako u většiny jiných typů strachu, vše začíná, když jsme ještě děti. Jako dítě se obáváme skutečnosti, že injekce mohou bolet. S postupem věku se může strach z jehel a bolesti ztratit nebo také rozvinout a tím pádem pokračovat po zbytek našeho života. Vazovagální reakce, běžné mdloby, na vpich a proniknutí nějakého předmětu do masa, také mohou způsobit, že se u člověka objeví strach z jehel. Zhruba 50% těch, kteří trpí trypanofobií, má vazovagální reakce.

Tipy, jak snížit pocity strachu z jehel

Nejlepším způsobem, jak překonat jakoukoli fobii, včetně strachu z jehel, je použití behaviorálního přístupu zvaného „expozice“. Jinak řečeno, abyste se fóbie mohli zbavit, je třeba být co nejblíže tomu, čeho se bojíte. Například nejdříve můžete začít pohledem na obrázky jehel a poté fotografií. Pak zkuste sledovat videa s injekcemi nebo krevními vzorky, až konečně budete moci přijít do ordinace a nechat si píchnout skutečnou injekci.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Záleží na vašich vlastních potřebách a závažnosti strachu. Pokud váš zdravotní stav vyžaduje, abyste si každý den podávali injekce sami, například v případě cukrovky, bylo by dobré, kdybyste se obrátili na odborníka, jenž vám pomůže se se strachem z jehel vyrovnat rychleji.

Jak jste na tom vy a jehly? Bojíte se nebo s vámi nic nedělají?

Zdroj: wexnermedical.osu.edu