Kdo by si byl pomyslel, že i tak banální věc, jako je svědění v uchu, je potřeba řešit. Pokud se nejedná o jednorázový případ, ale naopak vás svědění v uchu trápí už delší dobu, může se jednat o příznak zdravotních problémů, nad kterými není radno jen tak mávnout rukou. Proto se dnes podíváme na možné příčiny i možnosti léčby.
Příčiny svědění
Za tímto nepohodlím může stát spousta faktorů, jako je suchá kůže, infekce, psoriáza, dermatitida nebo nahromadění vody ve zvukovodu po plavání nebo koupeli. Nemůžeme vyloučit ani možnost plísňové infekce, i když není tak častá jako bakteriální infekce. Přesto může způsobit chronické svědění a má na svědomí až 10% všech případů.
Psoriáza nebo ekzém jsou velice častými faktory pro vznik svědění. Objevit se mohou na jakékoli části těla, včetně zvukovodu.
Pokud si myslíte, že nejlepším řešením je tyčinka na uši, která dokáže skvěle proniknout do ucha a problém dočasně vyřešit, mýlíte se. Dle odborníků může ušní tyčinka snadno poškodit nebo roztrhat ušní bubínek. Místo toho zkuste raději následující tipy, jak se svědění zbavit bez rizika poškození.
Alkohol a ocet
Jakýmkoli možným způsobem můžete nakapat směs alkoholu a octa do ucha a současně naklonit hlavu na druhou stranu. Nenechávejte ji příliš dlouho působit, po chvíli vypláchněte.
Zahřátý olej
Použijte pár kapek olivového, kokosového nebo čajovníkového oleje.
Okysličená voda
Pro účinné čištění uší smíchejte peroxid vodíku s vodou a poté nakapejte do uší.
Aloe vera
Díky svým protizánětlivým účinkům dokáže skutečné zázraky i s našima ušima. Vložte trochu gelu z aloe vera do zvukovodu a poté vymyjte.
Rybízový sirup
Zvláště se doporučuje pro děti. Jeho pravidelná konzumace brání vzniku infekcí uší.
Kdy vyhledat lékaře?
Ve většině případů se nemusíte ničeho obávat, ale pokud si všimnete jakýchkoli podezřelých příznaků, jako je krvácení, podivný výtok nebo ztráta sluchu, ihned vyhledejte pomoc lékaře.
Obrázky: Freepik