Mějte neustále přehled o svém krevním tlaku. Domácí měření bez tlakoměru

Nejpřesnější hodnoty vždy získáte díky měření tlakoměrem, to je jistá věc. Ale ne každý si jej může dovolit a vlastní jej doma. V takovém případě jste odkázáni na měření u doktora, což nelze tak často, jak byste chtěli a potřebovali. Můžete ale využít i jiných možností, ke kterým nebudete potřebovat žádné zařízení a přesto budete mít přehled o svém krevním tlaku.

Jak měřit krevní tlak bez tlakoměru?

Pokud nemáte po ruce tlakoměr, ale cítíte, že byste si měli kontrolovat svůj krevní tlak pravidelně, zkuste metodu, kde si sami změříte puls. Tento postup bude trvat méně než minutu, takže si krevní tlak můžete měřit, kdykoli si najdete krátkou chvilku. Posaďte se do pohodlné pozice, nejlépe někam, kde si můžete opřít záda, a pomocí prstů stlačte tepnu na svém zápěstí, dokud se puls nezastaví. Čím větší úsilí budete muset vynaložit, tím vyšší máte tlak.

Vysoký nebo nízký krevní tlak

Při stlačení tepny věnujte pozornost pulsu. Pokud je silný, pravděpodobně budete mít vysoký krevní tlak. Zastaví-li se ale po mírném stisknutí, krevní tlak prudce klesá a můžeme se bavit o nízkém krevním tlaku. V obou případech neodkládejte návštěvu svého lékaře.

Obrázky: Pixabay