Identifikace všech typů rakoviny pouhým okem během pár minut? Vědci objevili látku, díky které je to možné

Jednotlivé druhy rakoviny mají své různé genetické rysy, proto jeden test může rozpoznat jednu rakovinu, ale nemusí fungovat na jinou. Z toho důvodu vědci již dlouho hledali spojitost mezi rakovinami, aby vyvinuli nástroj, který by se mohl vztahovat na všechny její druhy. Následně bylo tedy zjištěno, že rakovinové DNA vytváří jedinečnou strukturu, jakmile je ve vodě a je stejné jak u rakoviny prsu, tak prostaty, střev nebo i lymfomu. Tento objev byl použit k vytvoření testu, který dokáže identifikovat rakovinnou DNA za méně než 10 minut.

Jak nový test funguje?

Určení rakoviny vyžaduje tkáňovou biopsii (chirurgický zákrok pro shromáždění tkáně z nádoru). Jednou z možností, která je ale stále ve vývoji, je tekutá biopsie – testování pro cirkulaci rakovinné DNA v krvi. Náš test také zahrnuje cirkulující DNA, ale jedná se o jinou detekční metodu. Zjistilo se, že rakovinné DNA se silně váže na částice zlata. Takové odhalení vedlo k vytvoření testu, který dokáže určit rakovinnou DNA v krvi i tkáni, což zahrnuje malé množství vyčištěné DNA, která by měla být smíchána s pár kapkami tekutých zlatých částic. Poté je možné identifikovat rakovinnou DNA pouhým okem prostřednictvím pozorování změn barev.

Proč je důležitý?

Aby test správně fungoval, musí být DNA čistá. Dosud bylo testováno více než 200 vzorků tkání a krve s 90% přesností, která je důležitá, aby bylo zajištěno, že existuje méně falešných pozitivních výsledků. Test byl zatím použit u rakoviny prsu, prostaty, střev a lymfomu, ale je velmi pravděpodobné, že DNA bude reagovat stejným způsobem u všech typů rakoviny. Jedná se o slibný začátek, i když je ještě zapotřebí další analýza s více vzorky, aby bylo prokázáno klinické využití tohoto testu.

zdroj: www.sciencealert.com