CAD je nejběžnější formou srdečního onemocnění. Klíčové informace, které by měl každý znát. Mohou rozhodnout o životě a smrti

Než začneme rozebírat cokoli dalšího, musíme si odpovědět na jednu základní otázku: Co je to ischemická srdeční choroba? Jedná se o onemocnění věnčitých tepen (CAD), které způsobuje horší průtok krve v tepnách, které přivádějí krev do srdce. CAD se také nazývá ischemická srdeční choroba (ICHS). Dnes se podíváme na základní informace, které byste o této nemoci měli mít, abyste byli schopní zajistit správnou prevenci a poznat, když přijde do vašeho života.

Příčiny onemocnění koronárních tepen

Nejčastější příčinou CAD je vaskulární poranění kvůli nahromadění cholesterolových plaků v tepnách, které je známé pod názvem ateroskleróza. Ke snížení průtoku krve dochází, jakmile se jedna nebo více tepen částečně nebo úplně ucpe. Mluvíme zde o hlavních tepnách, které jsou umístěny na povrchu srdce: levá a pravá hlavní koronární tepna, levá cirkumflexní tepna a levá přední sestupná tepna.

Tyto čtyři tepny přivádějí do srdce krev a kyslík

Srdce je jeden velký sval, který je zodpovědný za pumpování krve do celého těla. To jsme se učili již ve škole. Podle Clevelandské kliniky zdravé srdce dospělého jedince přečerpá asi 11 350 litrů krve za den. Z tohoto důvodu se mu musí neustále dostávat dostatek krve, aby mohl dokonale pracovat. Jakmile se průtok sníží, může to způsobit CAD.

Příznaky

Jakmile se srdci nedostává dostatečného množství krve, můžete zaznamenat mnoho různých příznaků. Mezi nejčastější příznaky CAD patří bolest na hrudi, pocit tíhy, úzkost nebo horkost. Stejně tak ale můžete zaznamenat také pálení žáhy, poruchy trávení, bolest v pažích nebo ramenech, dušnost, silné pocení nebo náhlé závratě.

Omezenější průtok krve, můžete zaznamenat ještě více příznaků

Pokud je blokáda úplná nebo téměř úplná, váš srdeční sval začne poměrně rychle odumírat, pokud se rychle neobnoví. A právě v této chvíli dostanete infarkt. Rozhodně byste neměli ignorovat žádný z těchto příznaků, zejména v případě, že jich na sobě pozorujete více najednou. Pokud jsou nesnesitelné nebo trvají déle než pět minut v kuse, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Příznaky u žen

Některé ženy mohou zaznamenat trochu jiné příznaky než ty výše uvedené. U žen je mnohem pravděpodobnější, že se u nich objeví příznaky jako nevolnost, zvracení, bolesti zad, bolest čelisti nebo dušnost bez pocitu bolesti na hrudi. Pociťovat mohou také slabost nebo abnormální srdeční rytmy (arytmie). Muži mají vyšší riziko srdečního onemocnění než ženy před menopauzou. Jakmile se ženy dostanou do menopauzy, mají stejné riziko jako muži.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory CAD patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, kouření, cukrovka, obezita, nečinnost, nezdravé stravovací návyky, obstrukční spánková apnoe, emoční stres, nadměrné pití alkoholu nebo anamnéza preeklampsie během těhotenství. Rizikovým faktorem je pochopitelně také věk, ale dnes více než kdy jindy se objevují i mladí lidé s infarktem. Rozhodně proto nemůžete počítat s tím, že když je vám pod 40 let, tak ho nemůžete dostat.

Možnosti léčby

V první řadě je důležité, abyste ve svém životě minimalizovali rizikové faktory a starali se o důkladnou prevenci. Léčba samotná závisí na aktuálním zdravotním stavu jedince, rizikových faktorech a celkové kondici. 

Změna životního stylu

Je rozhodně velmi důležitým prvkem, kterému se jednoduše nevyhnete, pokud se chcete infarktu vyvarovat. Pokud se váš stav nezlepší ani poté, lékař může zvolit některý z postupů ke zvýšení průtoku krve do srdce. Jedná se o balónkovou angioplastiku, bypass koronární tepny nebo zesílenou vnější kontrapulzaci. Všechny možnosti jsou invazivní, ale pomohou roztáhnout tepny a dostat dostatek krve do vašeho srdce, aby mohlo správně fungovat a pumpovat krev do těla.

Diagnostika

Lékaři mohou na CAD přijít hned několika způsoby. Nejdříve si lékař projde vaši anamnézu, vyšetří vás a poté probíhají další lékařské testy. Mezi tato vyšetření patří: elektrokardiogram, echokardiogram, zátěžový test, srdeční katetrizace nebo CT vyšetření srdce. Jeden z těchto testů, který váš lékař zvolí, ukáže zúžení tepen a lékař vám pravděpodobně následně doporučí změnu jídelníčku a životního stylu. V případě zhoršení naplánuje chirurgický zákrok.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com