Vaginální zápach je normální. Jak ale rozeznat normální odér od problémového

Vagina je plná záhad. Většina žen bohužel příliš nezná jeden ze svých nejdůležitějších orgánů. Buď je pro ně tabu, nebo je nikdy nenapadlo své tělo blíže zkoumat. Někdy i proto, že se samy před sebou cítí trapně kvůli zápachu, tvaru, dokonce i vzhledu své vaginy. I když jsou intimní pachy někdy výraznější, v mnoha případech se jedná o normální věc. Jak ale zjistit, kdy si situace žádá větší kontrolu?

Vaginální odér je normální

Vagina je nedílnou součástí ženského reprodukčního systému, zdroj života i potěšení, proto si zaslouží naši plnou pozornost. Každá vagina má svou vlastní vůni. I když se může zdát, že je něco špatně, zápach je zcela normální věc. Vagina páchne kvůli své fyziologii. Pachy jsou způsobeny sekrety produkovanými vaginou, jež se podílejí na vývoji vaginálního parfému. Navíc se odér různě mění v průběhu života ženy, stejně tak i po pohlavním styku nebo menstruaci.

Vagína se umí čistit sama

V dnešní době je tělesný pach nahrazován deodoranty, parfémy a krémy. Osobní hygiena je bezpochyby nezbytná, ovšem určité činnosti mohou být pro tuto citlivou oblast škodlivé. Některé ženy mají tendenci si vaginu mýt několikrát denně, vyplachovat a používat přípravky plné chemických přísad.

Takový zvyk vytváří nerovnováhu vaginální flóry, dráždí intimní oblast a připravuje cestu pro některé infekce. Ve skutečnosti je vagina samočisticí a není třeba ji nijak trvale oslabovat. Díky poševním žlázám je neustále vylučován hlen, který odstraňuje nečistoty přítomné v pochvě. Proto je vhodné provádět pouze externí hygienu s jemným mýdlem určeným pro tyto partie.

Zápach jako známka infekce

Za skutečně nepříjemný zápach, který se ještě ke všemu zhoršuje, jsou zpravidla zodpovědné infekce. Bakteriální vaginóza způsobuje množení bakterií ve vagině, vaginální flóra je tak narušena a začne produkovat látky způsobující nepříjemný odér, který se často připodobňuje shnilým rybám. V takovou chvíli byste co nejdříve měla navštívit lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag.com