Jak bezpečně poznat příznaky lupusu a jaké jsou nejvhodnější možnosti léčby

Lupus je autoimunitní onemocnění, které může poškodit kteroukoliv část těla. Autoimunita znamená, že imunitní systém nedokáže sám od sebe rozlišit rozdíl mezi cizími „útočníky“ a zdravou tělesnou tkání. Z takového důvodu jsou vytvořeny autoprotilátky, které napadají a ničí stávající zdravou tkáň. Lupus je 9x častější u žen než u mužů, což je způsobeno rozdíly v pohlavních a hormonálních chromozomech. Abyste lupus bezpečně poznali, nastudujte si následující příznaky.

Únava

Až 80% lidí s diagnózou lupusu trpí únavou. K její úrovni přispívá několik faktorů, jako je věk, předepsané léky, duševní zdraví a sociální podpora. Aerobní cvičení je účinnou léčbou, která zlepšuje pohyb a sílu těla a působí tak proti únavě. Snažte se dokončit každodenní činnost, kterou máte naplánovanou a poté si dopřejte zasloužený odpočinek.

Bolavé a oteklé klouby

Bolest kloubů je primárním příznakem lupusu. Svalová bolest a citlivost jsou při tomto onemocnění také časté a vyskytují se jako reakce na svalový zánět v těle. Pokuste se najít cvičební programy řízené fyzioterapeutem, abyste obnovili sílu a funkce svalů.

Vypadávání vlasů

Jedná se o běžný vedlejší účinek způsobený léky na lupus. Zda vám vlasy opět dorostou je otázkou toho, jestli se jizvy nacházejí na místě, kde byly předtím vlasy. Nepoužívejte volně prodejné přípravky na vypadávání vlasů, nejdříve se vždy poraďte s lékařem a zvolte společně nejlepší možnost léčby.

Ostatní příznaky

Jiné symptomy lupusu zahrnují anémii, abnormální srážlivost krve, bílé nebo modré prsty či afty v ústech. Tyto příznaky nejsou tak snadno zvládnutelné jako předchozí, proto byste měli ihned vyhledat lékaře.

Jak se vám dnešní článek líbil? Neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com