Jak bojovat s citlivými zuby? Nemusíte trpět, stačí zavést několik chytrých opatření

Lidem s citlivými zuby způsobuje konzumace určitého jídla či pití nepohodlí nebo bolest. Citlivými zuby přitom trpí drtivá většina dospělé populace – byť se u jednotlivých pacientů může lišit míra citlivosti.

Dočasná ale ostrá bolest

Bolest je často ostrá a náhlá, ale jen dočasná. K bolesti zubů nejčastěji dochází, když se podněty, jako je horko a chlad, dostanou na odhalená nervová zakončení zubu. Naštěstí lze citlivé zuby léčit a stav se může zlepšit.

Citlivost zubů se může týkat i vás

Neexistují žádné rizikové skupiny pro citlivost zubů. Může se to stát každému, byť často může být na vině genetika nebo nevhodná péče o zuby. Nejčastějším příznakem je náhlý, prudký pocit bolesti, když jsou zuby vystaveny vzduchu, chladu, sladkostem, kyselým nebo teplým jídlům. Někteří lidé mohou také citlivost zubů pociťovat při čištění zubů nebo při používání zubní nitě.

Vyplývá z odhalení vrstvy zubu zvané dentin

Vnější část každého zubu je obvykle pokryta tvrdou vnější vrstvou, nazývanou sklovina, která chrání tento dentin – měkčí vnitřní vrstvu zubu. Sklovina chrání korunku, část zubu, která je viditelná nad dásní. Pokud dojde k opotřebení skloviny nebo pokud dásně ustoupí, dentin se odhalí. Dentin pak obsahuje tisíce mikroskopických tubulů nebo kanálků vedoucích k zubní dřeni. Právě tyto dentální tubuly při expozici tepla, chladu nebo kyselých látek vedou podnět do nervu uvnitř zubu, který se projevuje jako bolest.

Některé faktory nicméně mohou k citlivosti zubů přispívat:

  • Příliš úporné a nešetrné čištění zubů nebo používání kartáčku s tvrdými štětinami
  • Ústup dásní
  • Prasklé zuby
  • Nahromadění plaku
  • Dlouhodobé používání ústní vody
  • Kyselá jídla

Citlivé zuby nikdy úplně nezmizí

Je třeba si uvědomit, že citlivé zuby nikdy úplně nezmizí. Příznaky mohou být menší nebo dokonce zcela minimální, ale důvody, proč se citlivost zubů objevuje, většinou přetrvávají. Více či méně tento problém tedy budete řešit celoživotně.

Zmírnění citlivosti zubů

Nicméně v dnešní době je k dispozici několik typů ošetření, které vám mohou pomoci následky zmírnit. Neexistuje jediná možnost léčby, která by fungovala pro každého. Správná diagnóza důvodu citlivosti je při léčbě zásadní. Pokud se důvod citlivosti řeší, zvolená léčba bude úspěšnější. Pokud zubař léčí pouze citlivost, aniž by řešil její důvod, problém bude pokračovat a zhoršovat se.

Tyto metody domácí léčby můžete vyzkoušet:

  • Znecitlivující zubní pasta
  • Použijte zubní kartáček s měkkými štětinami
  • Vyvarujte se vysoce kyselých potravin
  • Používejte denně fluoridovanou ústní vodu
  • Vyhněte se skřípání zubů

I váš lékař může navrhnout řadu postupů, jak vám ulevit. Často se využívá například lepení korunky nebo intarzie. Dobrým řešením je i chirurgický gumový štěp, který ochrání kořen a sníží citlivost, pokud tkáň dásně erodovala od kořene.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Livescience.com