Může mít záření z mobilních telefonů vliv na naše zdraví? Vyvrácení mýtů a shrnutí nejdůležitějších faktů

Diskuse o možné radiaci je čím dál častějším tématem. Mnoho uživatelů se díky 5G síti obává, že bude neustále obklopena zářením, což může mít významný vliv na jejich zdraví. Co o tom ale víme? Než začneme dělat závěry, shrňme si nejdůležitější fakta.

Záření je elektromagnetické

Nejdříve je třeba si uvědomit, že není záření jako záření. Existuje spousta různých druhů. Radioaktivní záření, ionizující záření, které může ovlivnit lidské buňky, je nejznámější a také nejobávanější. Tato forma radiace byla například uvolněna během černobylské jaderné katastrofy. O radioaktivním záření je známo, že způsobuje rakovinu, čím více mu budeme vystaveni. Ale platí to i pro zařízení z našeho mobilního telefonu? Ne, zde se jedná o zcela jiný typ záření. Stejně jako světlo z baterky nebo lampy na vašem nočním stolku, je záření z mobilního telefonu elektromagnetické. Tato forma spadá do kategorie rádiových vln.

Problémy se spánkem?

Podle evropské studie nemá záření z našich chytrých telefonů vliv na kvalitu spánku. Tvrdí, že nám může trvat déle, než usneme, náš spánek je lehký a REM fáze kratší. Existují však i teorie, které říkají opak. Problémy se spánkem mohou být způsobeny modrým světlem, jenž nás udržuje bdělými a nepřímo zajistí, že usínáme pomaleji. Zatím tedy není možné s jistotou říct, zda je hlavním viníkem záření.

Zdravotní potíže kvůli chytrému telefonu

Bolesti hlavy, deprese, nespavost, únava a bušení srdce, tisíce lidí po celém světe tvrdí, že tyto nevysvětlitelné potíže způsobilo záření z mobilního telefonu, WiFi, aplikací, telefonních hovorů atd. Přecitlivělost na elektromagnetické záření není uznána jako nemoc, lidé si ji diagnostikují sami. Přestože lékaři dosud nemají vysvětlení pro tyto stížnosti, je těmto lidem věnována zvýšená pozornost.

Chytrý telefon v ložnici není dobrý nápad

Neustále se převalujete v posteli nebo sledujete seriály na telefonu až do pozdních hodin? Nechte si mobil v jiné místnosti. Bude chvíli trvat, než si zvyknete, ale šance, že se lépe vyspíte a probudíte se odpočinutí je velké plus. Pokud si myslíte, že vás trápí problémy se spaním kvůli vašemu mobilnímu telefonu, je dobré otestovat, zdali je to pravda. Zkuste na tři dny vypnout všechna bezdrátová zařízení ve své ložnici a počkejte si na výsledky.

O škodlivých účincích víme málo

Zatím nelze vyvodit žádné pevné závěry o záření z mobilních telefonů a jeho škodlivého vlivu na naše zdraví. Stručně řečeno účinky záření zůstávají nejasné. Pravdou je, že stále více lidí si uvědomuje svou „závislost“ na chytrých telefonech, a proto začínají být opatrní.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl