Jak často by se mělo měnit spodní prádlo a kdy ho vyhodit

Nedávná studie zjistila, že opravdu vysoké procento lidí si nemění své spodní prádlo každý den. Výsledek je překvapivý, ale pravdivý. Při studii asi 45% respondentů uvedlo, že nosí stejný kus spodního prádla alespoň 2 dny, někdy i více. Pro některé z nás se jedná o zcela nepředstavitelnou situaci, pro jiné je to naprosto normální. Otázkou však je, zdali je výměna spodního prádla po delší době skutečně škodlivá nebo naopak v pořádku.

Je každodenní výměna spodního prádla skutečně nutná?

Denní výměna spodního prádla je pro většinu lidí zcela samozřejmá, ale odborníci klinické mikrobiologie a patologie tvrdí, že prodloužené nošení není tak škodlivé, jak se může zdát. Každý má mikroflóru přirozeně přítomnou na povrchu svého těla i uvnitř. Pokud dlouhodobě nosíte stejný oděv, ať už je to spodní prádlo nebo jiný kus oblečení, uvolňování bakterií z našeho těla způsobuje nepříjemný zápach. To je jediný problém, který by se mohl vyskytnout, ale jedná se spíše o estetiku než zdraví.

Jelikož jsou tyto bakterie v podstatě naše, nemohou nám způsobit žádná vážná poškození, pokud nemáme na těle nějaké zranění, kde by se bakterie mohly dostat do krevního řečiště.

Kdy bychom měli spodní prádlo vyhodit?

Aby pro nás spodní prádlo nebylo škodlivé, doporučuje se praní při vysoké teplotě a není na škodu na něj občas použít dezinfekční prostředek. Pokud jej pravidelně perete, může vám spodní prádlo posloužit i několik let. Jediným důvodem k jeho vyhození může být, když už je viditelně ve špatném stavu a nemůže plnit svou primární funkci.

Na závěr můžeme říci, že nosit stejné spodní prádlo po dobu 1 – 2 dnů není žádný velký problém. Ovšem v teplejším období bychom se už měli bát plísňových infekcí a dalších kožních problémů vzhledem ke zvýšenému množení bakterií v důsledku silnějšího pocení.

Obrázky: Freepik