Jak cvičení zlepšuje glukózový metabolismus

Jedno jediné cvičení může nabídnout dlouhodobé metabolické přínosy, a to především u lidí s cukrovkou. Řízení hladiny cukru v krvi společně s fyzickou aktivitou a dietou je klíčem k redukci nebo prevenci cukrovky. Ovšem nový výzkum naznačuje, že bychom ani nemuseli vynaložit přílišného pohybu, abychom dosáhli těchto zdravotních přínosů.

Jak cvičení zlepšuje glukózový metabolismus?

Tým vědců zkoumal aktivitu mozku a míru rychlosti neuronů u transgenních myší ihned po cvičení, které se skládalo ze tří po sobě jdoucích 20minutových běhů na pásu. Zjistili, že po jediném tréninku neurony se sníženou chutí k jídlu deaktivovaly neurony se zvýšenou chutí k jídlu, a to na dobu dvou dnů. Dokonce bylo zjištěno, že neuronální změny by trvaly déle, pokud by i doba cvičení byla delší. Neurony se sníženou chutí k jídlu a rychlejším metabolismem zůstaly déle aktivní, pokud “nakoply” leptinové receptory – leptin je metabolický hormon.

Výsledky testu mohou být přínosem pro osoby s cukrovkou

Hlodavci navíc po cvičení ztratili chuť k jídlu na dobu 6 hodin, což také vysvětluje, proč se tolik lidí necítí hladově ihned po cvičení. Tento výzkum není přínosný pouze pro zlepšení kondice, ale lepší pochopení neurálních vazeb na cvičení může pomoci řadě stavů ovlivněných regulací glukózy.

Sdílejte článek se svými přáteli a dejte nám vědět do komentářů, jak jste na tom vy. Máte hlad po cvičení nebo nemáte na jídlo ani pomyšlení?

zdroj: www.medicalnewstoday.com