Jak dlouho nabíjet počítač? Rozhodně ne přes noc, jak máme ve zvyku

Stejně jako my lidé, i naše počítače musí odpočívat. Pokud jste si už někdy naordinovali virtuální detox, zřejmě jste se nevyhnuli myšlence, zdali je dobré nechat svůj počítač nabíjet po celou dobu, co se ho ani nedotknete. Ve skutečnosti taková zařízení nepotřebují odpočívat stejných 8 hodin jako lidé a většina z nás byla upozorněna na fakt, že „přebíjení“ našich počítačů může usmažit baterii. Pokud vás zajímá, jestli je to pravda a rádi byste věděli, jak dlouho byste měli svůj počítač nabíjet, dozvíte se to v následujících řádcích.

Jak dlouho byste měli nabíjet baterii?

Jak jste možná sami uhodli, doba, jakou počítač potřebuje k nabití do 100%, se liší dle toho, kolik procent zařízení zbývá, když jej zrovna připojujete na napájení. Techničtí odborníci ve skutečnosti nedoporučují nabíjení baterie do plné kapacity každý den. Obecně většina notebooků a chytrých telefonů obsahuje lithium-iontové baterie, které vydrží v průměru okolo 500 úplných cyklů (nabití z 0 do 100%). Pokud tedy necháváte zařízení každý den zcela umírat a poté nabíjíte každou noc do 100% baterie, váš počítač vydrží pouze 500 dní, což znamená méně než 2 roky. Abyste udrželi optimální životnost baterie, doporučuje se nechávat úroveň nabití mezi 40 – 80%. Tím se zároveň sníží potřebný čas nabíjení.

Je možné počítač „přebít“?

Pokud se rozhodnete nechat počítač zcela nabít, možná vás bude také zajímat, zdali je nebezpečné ponechat zařízení připojené i poté, co je kapacita baterie plná. Dobrou zprávou je, že taková situace nebude mít na zařízení okamžité negativní účinky. To ale neznamená, že nechat počítač připojený po delší dobu je dobrý nápad. Zbytečně byste totiž spálili bateriové cykly dříve, než je nutné, a museli tak počítač brzy vyměnit. Opět nejlépe uděláte, pokud počítač odpojíte od nabíjení, jakmile je kapacita baterie plná nebo se nachází mezi 40 – 80%. Případně je dobré počítač vypnout, neponechávat ve spánkovém nebo pohotovostním režimu, pokud jej nabíjíte přes noc.

Sečteno a podtrženo, všichni bychom se měli pokusit zlomit zvyk nabíjení počítačů přes noc a neudržovat každý den plnou kapacitu baterie. I když technicky vzato nelze počítač „přebít“, ponechat jej příliš dlouho na nabíječce může zařízení dlouhodobě poškodit.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: rd.com