Jako každá rostlina, i rajčata potřebují náležitou péči, aby plodila sladké a šťavnaté plody. Pro zahrádkáře začátečníky to ale nemusí být vůbec lehký úkol, když neví, jak se správně rajčata pěstovat. V takovém případě jsme nashromáždili několik základních pravidel a tipů, jak o rajčata pečovat jako profesionál. Dodržujte následující návod a můžete se těšit z prvních, krásně červených plodů.
Důležité je začít u půdy
Budete potřebovat fosfátová a potašová hnojiva, která stačí rozptýlit po povrchu zeminy a poté začít kopat. Pokud je kyselost půdy nad normálem, začněte s vápněním. Velmi efektivní je v tomto případě ptačí trus, který funguje jako organické hnojivo a dusík. Nejlepší je pak shnilý, do kterého je dobré přidat superfosfát. Velice účinný je také kompost a popel ze dřeva – připraví půdu pro výsadbu co nejlépe a nasytí ji užitečnými stopovými prvky. Co se rozhodně nedoporučuje jsou minerální hnojiva. Používají se až pro kvetení a nastavení ovoce. Také si dejte pozor na nadměrné hnojení, to vám bude k ničemu.
Podívejte se na následující tipy, jak se starat o půdu, ve které chcete rajčata pěstovat.
Kvasnicový roztok
Na jaře musí být sazenice přemístěny do země 24 hodin poté, co do půdy zavedete kvasnicový roztok. K přípravě kvasnicového roztoku použijte kbelík s vodou, přidejte 10 gramů kvasnic a nechte den uležet. Poté nalijte 220 gramů do každé díry pro výsadbu sazenic.
Popel ze dřeva
Popel je bohatý na draslík. Do každé jamky vložte 100 gramů popela, zasaďte sazenice a zahrňte půdu vrstvou kompostu.
Humus
Humus hraje při pěstování rajčat důležitou roli. Po 10 dnech od výsadby musí být do půdy zaveden roztok z vody a ptačího trusu v poměru 1:15. Vršek zasypte popelem ze dřeva.
Cibule
Je vynikajícím hnojivem a zároveň dobrou ochranou proti škůdcům a chorobám. Slupky vložte do každé jamky. Výsledkem bude, že sazenice budou silnější, odolnější vůči nemocem a hmyzu a budou rychleji růst. Navíc, klesne-li teplota, nijak jim to neublíží.
Skořápky od vajec
Skořápky podporují růst rostlin a obohacují je o základní živiny. Rozdrťte skořápky na prášek a nasypte do děr.
Ještě pár užitečných tipů pro péči o rajčata
- V červenci je třeba rajčata zalévat nanejvýš jednou týdně, jinak by mohla popraskat.
- Aby plody dozrávaly rychleji, přidejte do vody jednu odměrku amoniaku.
- V červnu použijte kvasnicový roztok (50 g kvasnic na kbelík vody).
Obrázky: Pixabay