Kolagen jako jednička v boji proti stárnutí. Kde se bere a jak vlastně působí na pleť

Jak to tak vypadá, každý týden se na trhu objeví průlomová novinka v oboru krásy, která přichází s novou zázračnou ingrediencí, jež se najednou vyskytuje v každém doplňku stravy, krému i séru. Řeč je o kolagenu, který se stal součástí mnoha produktů slibujících mladší, zdravější a krásnější pleť a rychlejší hojení ran. Co vlastně ten kolagen je a proč je tak oblíbený?

Co je kolagen

Považujte kolagen za klíčový stavební prvek pro vaše tělo. Jedná se o bílkovinu, jež se nachází v naší kůži, kloubech, šlachách, vazech, kostech a pojivové tkáni. Z hlediska krásy pomáhá kolagen udržovat pleť mladistvou. Jedním z prvních příznaků stárnutí obličeje je ztráta objemu, což je způsobeno sníženou produkcí kolagenu.

K čemu je kolagen dobrý

Užívání kolagenu přináší zdraví pro naše klouby a kosti, pleť, která zvýší svou pružnost a pevnost, a celkově zlepšuje vzhled naší pokožky. Důležité ale je si uvědomit, že sami nejsme schopni ovlivnit místo, kam kolagen bude putovat. Některé doplňky stravy se stráví přímo ve střevním traktu nebo žaludku a vůbec se nedostanou do oblastí těla, kde k tvorbě kolagenu dochází, což je činí zbytečnými. Z toho důvodu je lokální užívání lepším řešením. Krémy s kyselinou hyaluronovou, vitamínem C nebo retinolem tak mohou být mnohem účinnější.

Odkud se kolagen bere

Kolagen je látka, kterou naše tělo dokáže samo tvořit v kůži a dalších tkáních. Chcete-li ale svému tělu pomoci, jezte citrusové plody, borůvky, maliny, česnek, tmavou listovou zeleninu a kešu ořechy.

Obrázky: Pixabay