Nové studie na Pennsylvásnké státní univerzitě se začala zabývat tím, jak stravování běžných druhů hub, převážně žampiónů, může ovlivnit glukózu nebo hladinu cukru v krvi. Výsledky by mohly mít zásadní vliv pro kontrolu cukrovky a dalších metabolických stavů jako je obezita. Výzkumy jsou zatím prováděny na myších subjektech, kde vědci dokázali zmapovat, jak bílé žampióny upravují střevní mikroflóru, což vede k lepší regulaci glukózy.
Při onemocnění cukrovkou naše tělo nevytváří dostatek hormonálního inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Inzulín pak pomáhá přenášet glukózu z krve do buněk, aby tělu poskytl energii. Vědci právě zjišťují, zdali by bílé kusy hub mohly ovlivnit produkci glukózy v těle.
Houby mohou měnit střevní mikrobiom
Tým vědců pracuje se dvěma typy myší – jedna je s pravidelným střevním mikrobiomem a jedna s chybějícím střevním mikrobiomem. Při podávání denní dávky hub bylo u myši s pravidelným střevním mikrobiomem zjištěno, že střeva začala produkovat více mastných kyselin s krátkým řetězcem.
Výzkumníci se domnívají, že konzumace bílých žampionů vyvolává reakce ve střevním mikrobiomu, které vedou k růstu některých druhů bakterií, což naopak zvyšuje produkci mastných kyselin. Tyto reakce pak mohou změnit geny, které se podílejí na produkci glukózy.
Změny ve stravě ovlivňují náš metabolismus
Výsledky tedy zatím zahrnují zjištění, že bílé žampióny, jako prebiotické potraviny, by mohly být použity k léčbě cukrovky, jelikož hrají důležitou roli při glukogenezi. Je ale důležité si uvědomit, že jakákoliv změna ve stravě zároveň mění mikrobiologii.
Vědci mají dále zájem testovat účinky tohoto prebiotického jídla i u myší s obezitou, jelikož výzkum se zatím týkal myší s normální váhou. Jednalo by se o první krok k tomu, aby se studie rozšířila nakonec i na lidské účastníky v naději, že povede k lepšímu porozumění, jak náš denní jídelníček ovlivňuje metabolické procesy a ovlivňuje prevenci nebo vývoj určitých zdravotních stavů.
zdroj: www.medicalnewstoday.com