Emoční vyčerpání může nastat v jakékoli oblasti našeho života – v rodinném kruhu, pracovním i osobním. Jakmile se břemeno závazků, starostí a některých konfliktů nahromadí v průběhu času, stane se nesnesitelným a zahájí pomalý, dlouhodobý proces, kdy člověk emočně vyhoří.
Proč k emočnímu vyčerpání dochází?
Odpověď je velice jednoduchá – jedná se o důsledek toho, že ze sebe člověk vydá naprosté maximum a vrátí se mu jen velmi málo. Studie ukazují, že k tomuto problému dochází také v případě vysokého rizika propuštění nebo špatných vztahů s rodinnými příslušníky. Při takovém stavu pak dochází k sekundárním problémům:
- Nedostatek vůle
- Deprese
- Chronická onemocnění
Nejohroženější skupinou jsou zejména lidé vykonávající lékařské profese.
Jak zjistit, že vás ovlivňuje emoční vyčerpání?
Existuje řada příznaků, které naznačují nástup emočního vyčerpání. Obvykle jsou ignorovány, ale nakonec vás stejně neminou. Pokud přijmete včasná opatření, můžete se vyhnout vážnějším problémům. Mezi příznaky emočního vyčerpání patří:
- Fyzická únava
- Nespavost
- Nedostatek motivace
- Podrážděnost
- Problémy s pamětí
- Emoční odstup
Jak situaci správně řešit?
K vyřešení problému emočního vyčerpání nejdříve potřebujete především dostatek odpočinku a najít si čas pro sebe. Dlouhodobá práce bez volna způsobí zbytečnou únavu. Pokuste se také na každodenní povinnosti pohlížet pozitivně, neusilujte o perfekcionismus.
Obrázky: Pixabay