Jak postupovat při výběru sedačky na kolo?

Věnujete se cyklistice? Domníváte se, že s příchodem miminka se musíte své oblíbené aktivity vzdát? Potom jste na omylu, protože i s malými ratolestmi můžete vyrazit na výlet po okolí. Samozřejmě, s malým miminkem je to nereálné, ale jakmile dovrší roku a půl, nic vám v cyklistice nebrání. Stačí jen pořídit vhodnou sedačku, která je nejen pohodlná, ale také bezpečná. V následujících řádcích vám prozradíme, jak postupovat při výběru, abyste neprohloupili.

Prvně byste se měli rozhodnout, jestli chcete sedačku do přední, nebo naopak zadní části. Poté vás čeká vybrání konkrétního zapínání.

Sedačky na kolo od 18 měsíců

U dětí mladších osmnácti měsíců je jeden zásadní problém, proč se nedoporučuje vozit je na kolech v sedačkách. Ještě nemají dostatečně vyvinutou páteř, takže nezvládají hlavu udržet zpříma, a tím pádem by si mohly při otřesech ublížit. Jestliže však chcete jezdit s dětmi na kole dříve, namísto sedačky na kolo pořiďte speciální dětské vozíky, přičemž některé modely jsou již od narození.

Sedačka na kolo dopředu

Z nejširšího hlediska jsou sedačky na kolo rozděleny na dvě kategorie, a to podle toho, jestli se montují do přední části, nebo naopak zadní části kola. U první zmíněné alternativy počítejte s tím, že jízda pro vás není tak komfortní, takže je ideální volbou spíše jen na krátké vzdálenosti. Zádová opěrka není tak vysoká, což není pro dítě příliš pohodlné. Stejně tak jste výrazně limitováni hmotností, neboť přední sedačky mívají nosnost do zhruba patnácti kilogramů. Pokud bychom měli zmínit nějakou výhodu, tak tou je skutečnost, že dítě má dobrý výhled dopředu a vy sami na něj vidíte.

Sedačka na kolo dozadu

U zadní sedačky na kolo je nosnost mnohem vyšší, a to až okolo 22 kilogramů. Záleží na tom, jakou variantu zvolíte, ovšem u všech produktů máte tuto informaci zpravidla uvedenou. Sedačka vzadu vám umožňuje snadné řízení, nejste nijak omezeni, dokonce vás nadchne polohovatelnost. Jakmile vaše ratolest usne, stačí sklopit sedačku. V neposlední řadě mají sedačky lepší ochranu proti větru, hmyzu a prachu. I při pádu jsou děti mnohem lépe chráněny.

Samonosná sedačka, nebo na nosič?

Další otázka, kterou byste si měli položit, je, jestli pořídit samonosnou sedačku, nebo alternativu na nosič. Praktické jsou samonosné sedačky, jež jsou upevněny speciálním mechanismem přímo ke kolu, a tak nemusíte řešit instalaci nosiče. Je vaše kolo nosičem vybaveno? Sáhněte po sedačce s možností montáže na nosič.

Současná nabídka je vskutku rozmanitá, stačí se podívat do internetového obchodu detska-kola.net, kde jich najdete celou řadu. Vyberte si takovou, která bude vyhovovat nejen vám, ale i vašemu dítěti. Vzhled by neměl být důležitý, zaměřte se hlavně na praktické vlastnosti.