Jak přežít vlny veder. Hlavní je dostatečný přísun tekutin

Kdo by neměl rád léto, je to doba vodních radovánek, dovolených a odpočinku. Pro mnohé lidi však nastává doslova boj o život. Vysoké letní teploty, které se už i v našem klimatickém pásu dokážou vyšplhat až ke čtyřicítce, můžou vyústit v kolaps starších a nemocných lidí, obtíže však mohou přihodit i těm mladším a zdravějším. Největší nebezpečí představuje přehřátí a dehydratace, které mohou být ještě ve spojení se zhoršenou kvalitou ovzduší i fatální.

Prudké slunce může ohrozit nemocné a staré, ale i ty ostatní

Zdravotní obtíže plynoucí z horkého počasí mohou být závažným problémem, obzvláště pro osoby trpící horečnatými chorobami, kardiovaskulárními potížemi a dýchacími problémy, jako je například astma. Nejhorší situace nastává odpoledne, kdy slunce září nejvíce. Proto odborníci doporučují pokud možno touto dobou nevycházet ven a netrávit příliš mnoho času venku na slunci. A pokud už ven musíme, je lepší se raději držet ve stínu, hlavu si chránit kloboukem a oči slunečními brýlemi. Důležitý je také volný a vzdušný oděv.

Naučte se rozeznat dehydrataci včas

I přes veškerá protiopatření se ale někdy negativním důsledkům příliš velkých veder člověk nevyhne. Proto je dobré umět rozeznat příznaky dehydratace a přehřátí, abyste se stihli včas dostat k vodě a do stínu, než vás dostihne kolaps.

Příznaky jsou:

  • Nadměrná žízeň
  • Slabost
  • Bolest hlavy
  • Ztráta vědomí

V případě nedostatku soli se k těmto příznaků přidruží ještě nevolnost a zvracení, svalové křeče a závratě.

Pokud situaci nebudete urychleně řešit, může to vést v krajních případech až k poškození vnitřních orgánů, infarktu nebo mrtvici.

Před sluncem se můžeme chránit i vnitřně

Vysoká intenzita ultrafialového záření může při dlouhodobém účinku v našem těle nadělat pěknou paseku. Kromě výše zmíněných ochranných opatření se však můžeme před škodlivým zářením chránit i vnitřně, a to příjmem těch správných vitaminů. Proti předčasnému stárnutí kůže pomáhá beta-karoten, který také snižuje riziko rakoviny kůže. K tomu je dobré přibrat ještě selen, který působí rovněž proti nádorům. Z hlediska ochrany kůže pak pomáhají veškeré antioxidanty.

Obrázky: Freepik