Řapíkatý celer snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a odstraňuje artritidu

Řapíkatý celer v českých luzích a hájích stále příliš nezdomácněl, i když už je mnohem běžnější, než tomu bývalo dříve. Je přitom velmi chutný a zdraví prospěšný. Šťáva z této zvláštní zeleniny má na lidský organismus blahodárné až doslova zázračné účinky, které vás dokážou doslova omladit. Nejenže tato zelenina obsahuje jenom velmi málo kalorií, zato však hodně vlákniny a vody, čímž pomáhá tělo hydratovat a dodává mu energii, ale zároveň obsahuje celou řadu důležitých vitaminů a minerálů, které jsou pro tělo klíčové a podílejí se na správné funkci všech tělesných procesů.

Všední superpotravina a elixír mládí

Pozornost lidí zabývajících se zdravou stravou je orientovaná na moderní superpotraviny, jako jsou plody goji, chia semínka anebo kurkuma. Existují ale i klasičtější druhy rostlin, které na naše tělo působí velmi blahodárně a přitom nepocházejí z exotických a dalekých krajin. Jedním z nich je právě řapíkatý celer. Jeho vláknité stonky jsou plné aminokyselin, sodíku, železa, kyseliny listové, hořčíku, fosforu, vápníku, draslíku i vitaminů B1, B2 a B6. Díky vysokému obsahu vody navíc doplňuje v těle elektrolyty, které jsou zapotřebí pro správné šíření nervových vzruchů a tím podporuje činnost nervové soustavy.

Čím sytější zelenou barvu pak stonky mají, tím bohatší jsou na důležité živiny. Na tuto poučku pamatujte při výběru řapíkatého celeru na pultech obchodů. Řapíky rovněž musejí být pevné. To zajišťuje, že zelenina, kterou právě držíte v ruce, je čerstvá. Při skladování ji pak umístěte do igelitového sáčku nebo do uzavíratelné nádoby v lednici.

Pravidelná konzumace řapíkatého celeru má na lidské tělo tyto účinky:

  • Pomáhá hubnout díky obsahu vlákniny a vody, které podporují pocit nasycení a zároveň čistí trávicí trakt.
  • Zlepšuje trávení stejným způsobem, jako podporuje hubnutí.
  • Tlumí záněty díky rostlinnému metabolitu apigeninu. Kromě toho podporuje produkci hormonu kortisonu, který má rovněž protizánětlivé účinky a navíc celer působí diureticky, takže odstraňuje z těla toxiny a krystalky kyseliny močové, které způsobují artritické záněty. Kromě toho také zmenšuje kožní vyrážky a akné.
  • Snižuje krevní tlak díky vysokému obsahu draslíku, který je pro regulaci tlaku klíčový, protože vyrovnává hladinu sodíku. Kromě toho celer obsahuje sloučeninu ftalid, který uvolňuje svaly kolem tepen a zlepšuje tak průtok krve v nich.
  • Snižuje špatný cholesterol díky vláknině, která se váže na jeho částečky v zažívacím traktu a brání tak jeho vstřebávání do těla.
  • Zlepšuje a chrání zrak díky obsahu vitaminu A, který je pro zdraví očí důležitý. Jeho efekt působí hlavně na schopnost přizpůsobit se vidění za šera a rozpoznávání barev.
  • Zlepšuje paměť a brání zapomínání a postupné degeneraci kognitivních funkcí vlivem stárnutí.
  • Bojuje proti rakovině tím, že aktivně zabíjí panktreaktické nádorové buňky.

Obrázky: Pixabay