Jak se udržet na dietě. Skvělým pomocníkem je potravinový deník

Každý rok začínáme se stejným příslibem, a sice že letos už opravdu budeme zdravě jíst a potit krev v posilovně. To se nám daří zpravidla prvních pár dní nebo týdnů, ale postupem času máme tendenci klesat na mysli a svém přesvědčení a čím dál tím častěji scházíme z cesty. Přijmete-li ale některé z následujících chytrých strategií, stane se pro vás zdravý životní styl rutinou, do které se už nebudete muset nutit.

Plán vaření i nákupu

Nezdravým potravinám se jednoduše vyhnete pouze tehdy, nebudete-li je vkládat do nákupního košíku. Naplánujte si, co budete celý týden vařit a podle toho si i nakupte ty správné ingredience. Proč byste si měli pořizovat zmrzlinu, sladké šťávy, sušenky, hranolky a jiné, když je stejně nemůžete jíst. Akorát vás budou trápit ve spíži a vy tak můžete snáze uklouznout.

Deník potravin

Vytvořte si seznam všeho, co jste ten den snědli. Pamatujte, že není důležité jen to, kolik toho sníte, ale i co jíte. Během dne byste měli mít 3 výživná jídla, jež by měla být konzumována ve správnou dobu. Nastudujte si, co je vhodné k snídani, obědu a večeři. Poté si své pokrmy zapište. Je to skvělý způsob, jak přesně vědět, co každý den jíte a popřípadě si všimnout některých chyb.

Představujte si sami sebe

Mějte na paměti, že mohou přijít dny, kdy budete mít pocit, že vše, o co se snažíte, je k ničemu, protože se ručička na váze nepohnula už pár dní. Přesto nepřestávejte a neztrácejte naději. Představujte si sami sebe, jak chcete v budoucnu vypadat, jak si budete užívat nákupy oblečení a budete se cítit na pláži v plavkách.

Změna fyzické aktivity

To, že zvládáte cvičit každý den 30 minut, je skvělé, nyní je ale čas na změnu. Různé činnosti a míra intenzity mohou být prospěšnější. V úterý si dejte procházku, ve čtvrtek zumbu, o víkendu jógu nebo plavání.

Správné svačiny

Jste-li často na cestách a víte, že pravidelnost stravování je pro vás problém, mějte vždy po ruce zdravou svačinku – nízkotučný jogurt nebo jogurtový nápoj, zdravou müsli tyčinku, čerstvé ovoce nebo nesolené oříšky.

Odměňte se

Úspěchy je třeba řádně oslavit. Nikdo z nás není robot, aby se striktně držel nastaveného plánu dlouhé měsíce. Je třeba se za dobrou práci odměnit. Ať už je to sklenka vína, zmrzlina nebo čokoláda, dejte si. Diety jsou o umírněnosti, nikoli o deprivaci.

Obrázky: Pixabay