Proč listy gardénií žloutnou. Jak o ně pečovat a co vyžadují

Gardénie jsou známé především pro jejich sladce vonící bílé květy. Krásné rostliny se mohou chlubit lesklými, smaragdově zelenými listy, které dodávají celé květině zářivý vzhled. Bude-li ale gardénie zasazena v příliš zásadité půdě, je velice pravděpodobné, že listy začnou pomalu žloutnout. Pojďte se s námi podívat, jak o gardénie správně pečovat, abyste její listy udrželi co nejdéle lesklé a sytě zelené.

Co gardénie potřebují především

Většině gardénií se nejlépe daří v dobře odvodněné kyselé půdě bohaté na hnojivo na slunném nebo částečně zastíněném místě. Zalévání a výživa dobře podporují svěží zeleň a silné květy. V chladném období by pak měly být přemístěny do vyhřívaného skleníku, aby nezmrzly.

Proč listy gardénií žloutnou

Nedostatek minerálů je jednou z hlavních příčin chlorózy v rostlinách, kdy nastává proces žloutnutí listů. Chloróza jednoduše znamená, že rostlina nemá dostatek chlorofylu, což může být způsobeno špatným odvodněním, problémy s kořeny, příliš vysokým pH nebo nedostatečným množstvím živin v půdě či kombinací všech zmíněných potíží.

Co dělat, abychom listy ochránili před žloutnutím

První věcí, která se doporučuje, je zkontrolovat stav půdy, zdali v ní není příliš mnoho vody. Aplikujte na listy a do půdy hnojivo s vysokým obsahem dusíku, jako je síran amonný nebo rybí kosti.

Dalším minerálem, který v případě žloutnutí listů gardénii chybí, je hořčík, který je nezbytný pro fotosyntézu a tvorbu bílkovin a chlorofylu. Doplňte síran hořečnatý (epsomskou sůl).

Je také možné, že listy žloutnou z důvodu toho, že rostlina není schopná přijímat železo v alkalických půdách. Snižte pH půdy pomocí síranu amonného nebo železitého.

Obrázky: Pixabay