Jak se vyhnout druhé mozkové příhodě. Zásadní je držet krevní tlak pod konkrétní úrovní

Pokud jste již prodělali cévní mozkovou příhodu, riziko další je mnohem vyšší. Nový výzkum však zjistil, že dobře kontrolovaný krevní tlak může snížit toto riziko přibližně o 20 %. Ideální je udržovat tlak pod úrovní 130/80 mm Hg.

Většina lidí, kteří již někdy mozkovou příhodu měli, má velké potíže udržet krevní tlak takto nízko – a to i když berou léky na snížení krevního tlaku. Věří se, že pokud by se dlouhodobě dařilo udržet krevní tlak na takového úrovni, může se řada pacientů vyhnout nepříjemným následkům mrtvice i velmi významně snížit riziko jejího návrtu. Lékaři mají však obavu předepisovat starším pacientům příliš silné dávky léků na snižování krevního tlaku, protože samozřejmě i to může mít vedlejší účinky. Pokud u starších osob klesne krevní tlak, může dojít například k závratím, které často způsobí pád nebo jiné vážné zranění.

Vedlejší účinky nízkého krevního tlaku

Mezi nejčastější vedlejší účinky léků na snížení krevního tlaku patří závratě, otoky kotníků a únava. Tyto příznaky bývají však v drtivé většině případů mírné a snadno zvladatelné. Často se jim lze vyhnout úpravou dávkování léku.

Ukazuje se ale, že právě nízký krevní tlak by mohl fungovat jako velmi účinná prevence některých zdravotních potíží. Nižší krevní tlak snižuje riziko cévní mozkové příhody díky tomu, že nevytváří tak silný tlak na stěny cév, což snižuje pravděpodobnost jejich zesílení, zablokování a prasknutí.

Důležitá je také změna životního stylu

Kromě léků na snížení krevního tlaku je nezbytné upravit i svůj životní styl. Především je dobré zaměřit se na udržování zdravé hmotnosti, konzumaci zdravých a čerstvých potravin, pravidelné cvičení, snižování stresu a snižování příjmu soli. To vše může velmi pomoci v prevenci další mozkové příhody.

Pomůže i trénink mozku

Řada výzkumů také prokázala, že mozek má rád nové podněty a ktivity. I díky tréninku mozku se dá zabránit mozkové mrtvici. Jak to udělat? Stačí jen změnit některé své rutinní činnosti. Například každé ráno většinou vypadá u většiny lidí stejně – mozek ale můžete překvapit nečekaným tréninkem. Zkuste tyto běžné aktivity namísto pravé ruky dělat levou rukou. Připravte si snídaní, uvařte kávu, vyčistěte si zuby. Tato malá změna zapojí váš mozek a nutí ho trénovat. Jakkoliv to může znít směšně, skutečně to funguje, náš mozek prostě má rád nové zážitky.

Jak poznat mozkovou mrtvici

I přes veškerou snahu se někdy mrtvici bohužel nepodaří zabránit. V takovém případě je však zcela klíčový rychlý zásah lékaře. Není tedy radno podceňovat příznaky, které nás na tento problém mají upozornit. Mezi ně patří:

  • Oslabení či porucha hybnosti končetin
  • Porucha mimiky tváře
  • Obtíže s vyjadřováním nebo obtížné vyslovování
  • Závratě
  • Porucha vidění
  • Bolest hlavy
  • Pocit na zvracení nebo zvracení

Rychlá reakce je nezbytná

Popsané potíže mohou spontánně odeznít, mohou trvat chvíli nebo se vracet. Jisté ale je, že čekat se nevyplácí. Raději ihned kontaktujte lékaře a celou situaci s ním konzultujte. I kdyby to vypadalo, že problémy sami odeznívají, je jasné, že tato reakce těla není standardní a je nutné nechat se odborně vyšetřit. Stačí totiž pár minut a následky mohou být nezvratné. Proto ihned volejte sanitku, včasný zásah může zachránit mozek a uchránit také některé jeho zásadní funkce. I když člověk mozkovou příhodu přežije, bývá často trvale poznamenán. A na vině bývá právě  pozdní zásah a nedostatečně rychlá lékařská pomoc.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Webmd.com