Cvičit před nebo po snídani? Vědci mají jasno, co je pro naše zdraví lepší

Zatímco má cvičení své výhody v jakoukoli denní hodinu, ukázalo se, že ráno je pro nás tím nejlepším rozhodnutím. Tím máme na mysli dobu, kdy vstanete z postele, a ještě se nestačíte nasnídat. Vědci se podívali na rozdíl mezi cvičením před a po snídani.

Tři skupiny obézních mužů

Šestitýdenní experiment byl proveden u 30 obézních mužů nebo mužů s nadváhou. Byli rozděleni do 3 skupin:

  • Muži, kteří cvičili před snídaní
  • Muži, kteří cvičili po snídani
  • Skupina, která nedělala nic odlišně než dříve

První dvě skupiny měly stejný plán cvičení a výživy.

Spalování dvakrát tolik tuku

Výsledky ukázaly, že muži, kteří sportovali před snídaní, spálili dvakrát tolik tuku ve srovnání s muži, kteří se hýbali až po snídani. Ovšem na konci pokusu obě skupiny shodili stejnou hmotnost.

Rovnováha hladiny cukru v krvi

Co tedy přesně znamená tento rozdíl ve spalování tuků? I když experiment neměl žádný velký vliv na hubnutí, dramaticky to zlepšilo celkové zdraví zúčastněných mužů. Bylo zjištěno, že cvičení před snídaní je dobré pro vyrovnání hladiny cukru v krvi, což je nezbytné v boji proti zdravotním rizikům, jako je cukrovka a kardiovaskulární onemocnění.

Výsledky studie

Studie dospěla k závěru, že pokud cvičíte, zatímco je vaše tělo stále nalačno (přece jen v noci nic nejíte), váš organismus z fyzické aktivity získá více zdravotních výhod. Načasování jídla je nezbytným ne pro hubnutí, ale pro vyrovnání hladiny cukru v krvi.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com