Jak se zachovat při kousnutí komára, vosy nebo pavouka. Hlídejte si příznaky

Zřejmě neexistuje nikdo na tomto světě, koho by v horkých letních večer neobtěžovali komáři či jiný otravný hmyz. Ať už grilujete nebo si dáváte sklenku bílého na terase při západu slunce, nikdy nebudete sami. Vždy se objeví nezvaná okřídlená návštěva připravená vás kousnout nebo bodnout a pochutnat si na vaší krvi. A nejsou to jen komáři, kteří dokáží znepříjemnit léto, ale například i vosy, včely nebo pavouci. Jak bychom se tedy měli zachovat po kousnutí těchto jednotlivých druhů hmyzu?

Komáři

Komáři v naší oblasti nepředstavují žádná nebezpečí a nešíří žádné člověka ohrožující nemoci, přesto je ale jejich bodání dosti nepříjemné. Pokud je někdo citlivý na kousnutí komárem, může se u něj vyvinout zánět a puchýřky. V tomto případě je nejlepší postup neškrábat postižené místo, jinak si akorát přihoršíte. Každým škrábáním se puchýřky zvětší a rozšíří a vy si tak budete zvětšovat svou bolest a rozšiřovat zánět.

Včely nebo vosy

Bodnutí některých druhů může být toxické a pokud ne, spousta lidí je na včelí nebo vosí bodnutí alergická. Otok, který po bodnutí přetrvává i několik dní, způsobuje silnou bolest. U některých se může vyskytnout i bolest břicha, křeče, závratě nebo dokonce i mdloby. Při takových příznacích se nikdy nesnažte léčit sami, vždy volejte lékaře. V případě bodnutí v ústech se pokuste najít ledové pití nebo samotný led, který byste cucali, dokud nepřijede sanitka.

Pavouci

V našich životních podmínkách neexistuje žádný pavouk, jehož kousnutí by bylo jedovaté. Někteří jedinci ale mohou pociťovat horkost na postiženém místě, v takovém případě zkuste ledovat. Pokud pálení a horkost přetrvávají delší dobu, neváhejte navštívit svého lékaře.

Obrázky: Freepik