Oblíbená letní pochoutka se vám může pěkně vymstít. Jak poznat alergii na jahody

Jahody jsou velmi zdravé, obsahují vysoké množství vitamínu C, vápníku, hořčíku a železa a mají nízký obsah kalorií. Zvláště oblíbené jsou během léta. Někteří lidé si ale bohužel mohou o jahodách nechat jen zdát, protože při konzumaci i pouze jednoho kusu se u nich mohou projevit vážné příznaky alergie. Pokud vaše tělo vyvolává při pojídání jahod následující zdravotní stav, možná pro vás bude vhodné navštívit specialistu.

Silné otoky

Ve vážných případech mohou jedinci nabobtnat rty, oční víčka a jazyk. To způsobuje histamin obsažený v jahodách nebo i v jiných potravinách. Pokud zaznamenáte takto neobvyklé reakce po krátké době po konzumaci jahod, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Alergická reakce se může projevit i malými puchýřky na kůži, v ústní dutině, popřípadě i v žaludku.

Alergie v každém věku

Alergie na jahody se může rozvinout v každém věku, takže i ti, kteří si dosud pochutnávali na jahodách s klidným srdcem, by měli být na pozoru. Navíc otoky rtů, víček nebo jazyka a puchýřky na kůži se nemusí projevit pouze po konzumaci jahod, ale také při užívání některých léků, používání určité kosmetiky nebo i po jiných potravinách než jsou jahody. Abyste předešli vážným problémům nebo zmírnili příznaky, můžete požádat svého lékaře o antihistaminika.

Obrázky: Pixabay