Bolí vás zuby? Bojujte s bolestí přírodními látkami

Více než 3 miliardy lidí na celém světě trpí zubními problémy a jejich počet se v posledních letech neustále zvyšuje. Bolest zubů jsme zřejmě zažili všichni a příčin může být nespočet, jako ztráta plomby, zubní kazy, popraskané zuby nebo dokonce infekce dutin. Pokud se bojíte zubařů jako většina lidí, máme pro vás zaručené recepty, jak si nejdříve zkusit pomoci doma. Ovšem pamatujte na to, že veškeré tyto metody jsou pouze dočasné a jedině návštěva zubaře vám pomůže zjistit skutečnou příčinu bolesti zubů.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej s sebou nese několik zdravotních výhod, z nichž ta nejlepší je snížení bolesti, která je většinou spojována se zubními problémy. Hřebíček se používá v čínské medicíně jako lék k otupění bolesti a to hlavně z toho důvodu, že jeden z chemických prvků hřebíčku je eugenol, který je považován za přirozené anestetikum. Nicméně, olej z tohoto koření by měl být používán velmi opatrně. Nikdy jej nenalévejte přímo na postižené místo, stav by se mohl akorát zhoršit a podráždili byste si jazyk i dásně.

 • Přidejte 2 kapky na bavlněný hadřík a přiložte na bolestivé místo, dokud neucítíte, že bolest začíná odcházet.
 • Případně můžete žvýkat celý hřebíček, aby se uvolnily některé z jeho složek. Po dobu 30 minut jej můžete nechat na postiženém zubu, dokud bolest neustoupí.

Mořská sůl

Keltská mořská sůl je známá svými několika zdravotními výhodami jako je například stavba imunity, regulace srdečního tepu i krevního tlaku, snížení kyselosti v těle a zmírnění bolesti zubů. Obsahuje přírodní antibakteriální vlastnosti, které zmírní bolest zubů způsobené onemocněním dásní a které zabíjí bakterie způsobující infekci. Ale to není všechno. Skrývá v sobě 60 stop minerálů a pomáhá léčit rány rychleji a účinněji.

 • Nasypte malou lžičku mořské soli do teplé vody.
 • Kloktejte, dokud nebude sklenice prázdná.

Mátové čajové sáčky

Mátové čajové sáčky lze použít jako dočasné řešení na bolest zubů a uklidnění dásní. Máta má spoustu vlastností, které jsou podobné hřebíčkovému oleji. Je velmi účinná, pokud se jedná o zmírnění bolesti. Ne nadarmo se použité mátové sáčky přikládají na citlivou a podrážděnou pokožku. Mátové čaje jsou také bohaté na tanin, což je přírodní antibakteriální a protizánětlivý činitel.

 • Počkejte, až použitý čajový sáček vychladne a aplikujte jej na postiženou oblast na 30 minut.
 • Nebo použitý sáček od čaje vložte do mrazničky na několik minut a poté jej přiložte na postižené místo opět na 30 minut, abyste zmírnili bolest.

Cibule

Cibule mají mnoho vlastností, které zabíjí bakterie v ústních dutinách, zabraňují jejich šíření a také vzniku zubního kazu. Jedná se o ideální domácí lék, jelikož další výhodou je zabíjení bakterií, které způsobují infekce v zubech a zastavení  krvácení dásní. Navíc, cibule obsahuje těkavé sloučeniny síry, které ve styku se slinami vytvářejí kyselinu sírovou, jež zub znecitliví a zmírní tak bolest.

 • Začněte žvýkat velký kus cibule na postiženém místě, dokud nezačne odeznívat její silná chuť.
 • Opakujte celý proces s novým kusem cibule.

Ledové obklady

Přikládání studených obkladů na bolestivá místa je možná jedna z nejstarších praktik. Použitím ledu na postiženou oblast otupíte nervy, které způsobují bolest a snížíte otoky a záněty. Led také způsobí, že se krevní cévy zúží tak, aby neumožnily projít dostatečnému množství krve, čímž se bolest také zmírní.

Co je ovšem důležité vědět – nikdy nepoužívejte led přímo na podrážděný zub, protože takto si způsobíte bolest ještě větší. Vždy kusy ledu obalte v látce a poté přiložte.

 • Vložte trochu ledu do sáčku a obalte hadříkem
 • Aplikujte na vnější stranu úst, kde cítíte bolest a nechte působit 20 minut.
 • Opakujte každých několik hodin.

Pšenice

Pšenice je kombinací různých živin, díky kterým je velmi užitečná pro naše celkové zdraví. Jedná se o takový balíček vitamínů a minerálů s antibakteriálními, protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Po konzumaci pomáhá chránit tělo zevnitř. Další její schopností je rychlé snížení zánětu úst a ochrana šíření a vývoje bakteriálních infekcí. Je také bohatá na chlorofyl, který bojuje s infekcemi.

 • Používejte pšenici jako ústní vodu 2x denně.

Tymián

Tymián je bylinka pocházející z mátové rodinky a je plná vlastností proti bakteriím a mikrobům. Může se používat jako antiseptikum a jako dezinfekční prostředek. V ústní vodě Listerine hraje klíčovou složku, protože je schopný zabíjet bakterie, které způsobují špatný dech. A zajímavostí je, že nedávná studie zjistila, že tymián je přírodní verzí ibuprofenu.

 • Přidejte 4 kapky tymiánového oleje na hadřík a k tomu 2 kapky vody.
 • Přiložte na postiženou oblast na dobu 10 minut.

Česnek

Česnek je skvělým zdrojem fytochemikálií, které dokážou bojovat s různými infekcemi a pomáhají posilovat imunitní systém. Může pomoci se zabíjením škodlivých bakterií v ústech, které způsobují plak na zubech a funguje také jako účinný prostředek proti bolestem. Navíc, obsažený alikin zabraňuje vzniku zubního kazu a také zabíjí bakterie v dutinách.

  • Začněte kousat jeden stroužek česneku na postiženém místě.
  • V případě potřeby opakujte dvakrát, dokud neucítíte bolest odcházet.

zdroj: brightside.me