Superpotraviny, které pomohou se shazováním hmotnosti

Jak už bylo několikrát řečeno, vyvážená strava je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Je možné vychutnat si jídlo a přitom stále zůstat štíhlý? Nebo je třeba držet hladovku? Není důvod k tomu, abychom trpěli. Zatímco základní principy jsou stále stejné – sledovat, co jíme, pití vody, malé porce 5-6krát denně, existují také některé triky, které vám pomohou shodit kilogramy navíc a udržet si váhu.

Vybrali jsme pro vás 9 superpotravin, které vám pomohou dosáhnout vytoužené váhy.

Brusinky

Jsou bezkonkurenčním zdrojem vitamínů a minerálů. Nejdůležitější složkou brusinek je kyselina ursolová, která podporuje růst svalů, spalování tuku a rychlost metabolismu. Navíc, jsou přirozené antibiotikum, které tělo dokáže uchovat po delší dobu. Konzumovat je můžete čerstvé i sušené bez přísad. Jedna hrst denně je adekvátní dávka.

Chia semínka

Chia semínka s sebou nesou vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin stejně jako bílkoviny, vlákninu a super-dlouhý řetězec uhlohydrátů. Jakmile přijdou do styku s tekutinou, svůj objem zvětší až 12x a stane se z nich jakési želé. 1 g chia semínek dokáže absorbovat 25 ml tekutiny, což znamená, že jen jedna špetka chia semínek může zahnat hlad na dlouhou dobu. Kromě toho, želé, které kolem semínka vznikne, tvoří vrstvu na stěnách žaludku, což znamená snížení příjmu sacharidů.

Avokádo

Avokádo je jedním z nejvíce výživných druhů ovoce na světě. Je bohatý na L-karnitin a přírodní aminokyseliny v komplexu vitamínů B. Avokádo se může pyšnit silnými antioxidačními vlastnostmi, které jsou přínosné pro zrychlení metabolismu. Břišní tuk pomáhá snížit díky mononenasyceným a olejovým mastným kyselinám.

Pšeničný klíček

Na rozdíl od rafinovaných druhů pšenice obsahuje pšeničný klíček řadu základních živin a vysokou dávku vlákniny. Přidáním pšeničného klíčku k ranním smoothie nebo cereáliím pomůžete zvýšit celkový příjem vlákniny, což znamená, že se déle budete cítit sytí a nebudete mít hlad.

Čočka

Další příklad dobrého zdroje nízkých GI sacharidů. Čočka se velmi pomalu tráví, takže se budete cítit mnohem déle sytí. Je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a je ideální pro vegetariány a vegany.

Brokolice

Zřejmě není žádné překvapení, že brokolice je skvělou potravinou pro hubnutí, protože má výjimečně nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Vláknina pohlcuje vodu a zaplňuje žaludek, čímž se cítíte delší dobu plní.

Olejnaté ryby

Ať už dáváte přednost lososům, tuňákům nebo sardinkám, nezáleží na tom, protože všechny zmíněné druhy jsou ryby s extrémně vysokým obsahem omega-3 mastné kyseliny a mají přímý vliv na vývoj zdravějších buněk, které jsou schopné účinněji zpracovávat cukry a tuky.

Vejce

Vejce jsou dobře známé potraviny s vysokým obsahem bílkovin a více než 20 základními vitamíny, minerály a antioxidanty. Jsou skvělé pro zajištění zdravých buněk v těle. Vejce na snídani udržují hladinu inzulínu pod kontrolou, což je ideální, protože inzulín řídí metabolismus tuků v těle.

Káva a čaj

Studie ukazují, že kofein obsažený v čaji a kávě může urychlit metabolismus a tím pomáhat v procesu hubnutí. Ovšem je potřeba mít přísun pod kontrolou.

BONUS: Anaerobní cvičení

Všichni víme, že hlavně zdravá a vyvážená strava je důležitá pro ztrátu hmotnosti, ovšem správné cvičení nám pomůže našich cílů dosáhnout dříve. Všechna cvičení lze rozdělit na aerobní a anaerobní. Někteří trenéři věří, že ztráta hmotnosti je účinnější při cvičení s lehkým závažím nebo s kombinací lehkých závaží a kardio tréninku. Spálíte tak spoustu kalorií, zabráníte zpomalení metabolismu a zvýšíte svalovou hmotnost. Pokud jste ovšem v posilovně noví, nejdříve absolvujte několik sezení s trenérem.

zdroj: brightside.me