Jak si i bez zahrádky vypěstovat vlastní papriku. Hlavně nevyhazujte semínka

Pokud nemáte vlastní zahrádku, ale přesto byste si rádi vypěstovali vlastní bio zeleninu, není nic jednoduššího, než si vytvořit vlastní rostlinku doma za oknem. Nepotřebujete k tomu v podstatě vůbec nic složitého, stačí vám koupit v obchodě jednu zralou papriku a k tomu pořídit květináč a hlínu. Za pár týdnů budete mít při troše péče a pozornosti svou vlastní úrodu zdravých a bio paprik, které budou kvalitnější než ty z obchodu.

Jak zasít papriku?

Když si přinesete papriku z obchodu, bylo by nejlepší, kdybyste zvolili plod v bio kvalitě. Nicméně pakliže je bio paprika nedostupná, vystačíte si i s tou obyčejnou ne-bio.

Když ji přinesete domů, papriku rozkrojte a opatrně z ní vyjměte celý semeník i se stopkou. Zbytek papriky můžete sníst.

Semínka ze semeníku opatrně prsty oddělte. Vezměte podlouhlý květináč, naplňte ho půdní směsí pro pěstování zeleniny a na povrchu hlíny vytvořte důlky hluboké zhruba půl až jeden centimetr. Do každé z nich pak vložte 3 semínka a jemně je přikryjte zeminou.

Nyní přijde na řadu zavlažování. I když můžete papriky normálně zalévat, úplně nejlépe jim bude svědčit zálivka s pomocí rozprašovače, díky kterému udržíte hlínu dostatečně vlhkou, ale nebude mokrá až příliš. V případě přemokření by totiž semínka nebo jejich postupně vyrůstající kořínky mohly začít zahnívat a z úrody by nebylo nic.

Dostatečné světlo a teplo

Poté, co semínka zasejete do hlíny, měli byste je udržovat v dostatečném teple. Papriky milují spíše teplejší klima a svědčí jim pokojová teplota kolem 26 až 30 stupňů Celsia. Během noci jim pak stačí o něco méně, spokojí se s teplotou kolem 20 až 22 stupňů Celsia. Zároveň je vhodné umístit květináč na světlé stanoviště, které však nebude úplně na přímém slunci.

V těchto podmínkách bude paprice trvat asi 14 dnů, než začne klíčit. Když se pak objeví malé rostlinky, je třeba je přesadit, aby měly dostatek místa. V jedné nádobě pak mohou růst dvě papriky naráz.

Pokud vytvoříte rostlinám správné podmínky, můžete zanedlouho očekávat nádhernou sklizeň.

A teď o tom popřemýšlejte: Koupili jste jednu jedinou papriku – a kolik jste jich vypěstovali.

Přejeme vám hodně pěstitelských úspěchů a spoustu zábavy.

Obrázky: Pixabay