Cévní mozková příhoda může postihnout i mladé. Drobné životní změny mohou zvrátit její příchod

Mrtvice neboli cévní mozková příhoda už dávno není záležitostí jen starších lidí. V poslední době stále častěji postihuje mladší ročníky. Dle statistik je třetina obětí mladších 65 let. Proto je dobré vědět, jak se chovat, abychom její příchod mohli zvrátit.

Co je mrtvice?

Jedná se o stav, kdy krev přestane proudit do mozku. Z toho důvodu bude mozkovým buňkám přerušen přívod kyslíku, což způsobuje, že tělo ztrácí kontrolu nad svaly, ztratíme paměť, budeme trpět poruchou řeči a paralýzou. Existují dva hlavní typy mrtvice – ischemie a hemoragická mrtvice. Při ischemii je tepna, která napájí mozek, zúžena nebo zcela zablokována. Během hemoragické mrtvice začíná krvácení do mozku.

Krevní tlak

Vysoký krevní tlak je jednou z nejčastějších příčin cévní mozkové příhody. Proto je velice důležité si jej pravidelně měřit.

Zdravé stravování

Vaše strava by měla zahrnovat potraviny, které jsou dobré pro vaše srdce a cévy. Například luštěniny, zelenina, celozrnné výrobky, bobule a tučné ryby. Tyto potraviny pomohou regulovat váš krevní tlak a tím předcházet srdečním a mozkovým poruchám. Zkuste eliminovat i množství soli.

Více pohybu

Zapojte do svého života více pohybu. Sedavý životní styl totiž způsobuje srdeční potíže a přispívá k rozvoji cukrovky a dalších zdravotních problémů. Proto stojí za to občas vstát ze židle, projít se po místnosti nebo dřepovat, abyste zrychlili srdeční frekvenci. Silové tréninky jsou také velice užitečné.

Žádné kouření

Ateroskleróza je plak, který ucpává tepny a brání vstupu kyslíku do orgánů. Jednou z příčin aterosklerózy jsou samozřejmě chemické látky v tabákovém kouři.

Pilulky bez estrogenu

Pokud u vás existuje možnost vyhnout se hormonální terapii, využijte ji. To platí především pro ženy během menopauzy. Vše proberte se svým lékařem.

Obrázky: Shutterstock