Přidejte do pračky mletý černý pepř a dodejte prádlu zářivě sytou barvu a svěžest

I když náš každodenní život ovládly produkty chemického průmyslu, stále více lidí se poslední dobou vrací ke starým a osvědčeným trikům a metodám praní, čištění i léčení, které mají společnou jednu věc: jsou veskrze přírodní. Většinu prospěšných efektů mají na svědomí látky, které běžně používáme v kuchyni jako dochucovadla, anebo jejich skutečné účinky už ani neznáme. Tak třeba takový černý pepř. Téměř žádný pokrm si bez něho neumíme představit, ale že by měl i jiné využití? A přesně tak to také je. Černý pepř je vpravdě univerzální přísada.

Jak funguje pepř v pračce?

Starý trik našich babiček pak velí použít drcený pepř při praní prádla. Je totiž velmi účinný při fixování barvy v textilních vláknech. Pokud tedy chcete zachovat barvu svého oblíbeného oblečení co nejdéle svěží a zářivě sytou, vsaďte právě na pepř.

Jeho použití je velice jednoduché. Prostě nasypejte před praním do pračky prací prostředek a přímo do bubnu pak přidejte jednu lžičku mletého černého pepře.

Univerzální při péči o zdraví

Mimo kulinářské využití je možné benefity černého pepře využít i v dalších oblastech. Díky své intenzivní vůni a obsahu účinných látek je skvělý při uvolňování ucpaného nosu a nosních dutin během nachlazení. Je možné jej přidat do horké vody spolu s mátovým či eukalyptovým éterickým olejem a inhalovat, anebo svařit 20 gramů pepře v mléce se špetkou kurkumy a užívat při léčbě akutního nachlazení.

Kromě toho se hodí také při péči o pleť jako součást peelingových směsí či pleťových masek, ve spojení s tvarohem pomáhá proti lupům a v roztoku se slanou vodou pomáhá jako výplach úst proti zubnímu kazu, bolesti dásní a páchnoucímu dechu.

Ale buďte s pepřem opatrní, jeho esenciální olej je velmi silný a ve vyšší koncentraci může způsobit podráždění sliznic, kůže i vnitřních orgánů. Vyvarujte se jeho užití v těhotenství.

Obrázky: Freepik