Zlepšete stav páteře bez úmorného cvičení pouze pomocí protahování

Ať už ze sedavé práce nebo kvůli nesprávnému držení těla, bolavá páteř trápí stále větší množství lidí. Zejména však dlouhodobé sezení dokáže napáchat více škody, než byste si možná dokázali představit a často vede k chornickým bolestem zad. Pokud byste těmto obtížím rádi předešli, ale nemáte čas na dlouhé denní cvičení, poradíme vám několik druhů pozic, které vám pomohou se bolestí páteře zbavit.

Rotace těla

Tato poloha pomáhá uvolnit zádové svaly a snížit v nich napětí.

Lehněte si na záda, nohy ohněte v kolenou a otočte je na jedn stranu, zatímco horní část těla stočíte na druhou. Pakliže tuto pozici cvičíte poprvé, anebo jsou vaše obtíže se zády závažnějšího charakteru, můžete zpočátku tělo nechat rovně a rotovat jen pánev.

Během rotace nezvedejte boky ani záda. Pozici držte 2 až 3 minuty a pak vyměňte strany.

Jógová pozice kobry

Jedna z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších pozic proti bolesti zad a páteře je v jógové terminologii nazývána „kobra“.

Provedete ji tak, že si lehnete na břicho, opřete se o ruce, jako byste chtěli dělat kliky a zvedněte na nich celou horní polovinu těla od podložky. Ramena jsou přitom uvolněná.

Držte tuto pozici jednu až dvě minuty a pak uvolněte. Zopakujte celý pohyb 4 až 5krát.

Přitáhněte koleno k hrudi

Pro zmírnění bolesti bederní oblasti zad, a to i té plynoucí z vyhřezlých plotének, které trápí stále větší množství lidí, si lehněte na záda a ohněte kolena. Jedno z kolenou si rukama přitáhněte k hrudi, zatímco druhou nohu narovnejte a pokuste se ji volně položit na zem.

Držte pozici několik sekund a povolte. Opakujte 3 až 4 krát s každou nohou.

Vytvořte číslo 4

Zaujměte pozici čtyřky. Snížíte tím napětí v bederní oblasti a protáhnete i svá stehna a boky. Na první pohled možná bude pozice vypadat trochu komplikovaně.

Lehněte si na záda a ohněte kolena. Pravý kotník položte na levé koleno, které uchopte rukama a pokuste se ho přitáhnout k hrudi co nejblíže to půjde. Nejděte ale přes bolest.

V hraniční pozici vydržte minut až dvě a pak vystřídejte strany. Opakujte podle potřeby.

Nakloňte se dopředu

Vezměte si polštář a deku. Deku srolujte do ruličky, sedněte si na zem a roličku si podložte kolena. Polštář položte na nohy, tělem se položte na polštář a odpočívejte.

Uvolníte tak tlak, který vyvíjí obratle na meziobratlové ploténky.

Obrázky: Pixabay