Usnadněte si navlékaní nitě pomocí snadného triku na principu tření

Jestli už jste někdy něco zašívali, pak jistě víte, jak složité někdy může být dostat nit do jehly, zejména pak do té s nejmenším očkem. Nemusíte být vybaveni ani navlíkátkem, ani zvětšovacím sklem nebo speciálně vyškoleným superpřesným robotem se zaměřovací technologií vyladěnou na mikrometry. Stačí vám použít jednoduchý trik, který se před časem objevil na internetu jako instruktážní video a které už shlédlo nejméně tři a půl milionu lidí. Zbavte se neefektivního navlékání jehly a naučte se tento trik také!

Jak protlačit nitě uchem jehly

Nejen velbloud se těžko protlačuje uchem jehly. Často je to problém i u obyčejné nitě. I když existuje na trhu celá řada nejrůznějších navlékačů pro ruční šití i pro jehly šicích strojů, které více či méně složitým způsobem vlákno do příslušného místa na jehle vpraví. Potíž je v tom, že tyto navlékače jsou buďto drahé, nebo nejsou drahé, ale jsou velmi malé a snadno se rozbíjejí, případně ztrácí, a to v tu nejméně vhodnou příležitost.

„Patentní navlékač jehel má cenu tahitských perel,“ proklamuje Magda Vašáryová v proslulém českém filmu Postřižiny a má naprostou pravdu. Jak tedy jehlu navléknout, aniž bychom u toho přišli o všechny svoje nervy i o zdravý rozum?

Internet to vyřešil

Internet přišel se směšně snadným trikem na navlékání nití do jehly, který funguje i pro ty nejtenčí nitě a ta nejmenší očka. Klíčovým principem je tady tření, jehož se při navlékání jehly důmyslně využívá. Trik je prostý, byť pro jeho provedení je zapotřebí trocha cviku.

Nit položte volně nataženou přes svou dlaň a do druhé ruky uchopte jehlu. Přiložte ji na položenou nit tak, že očko leží na natažené niti. Jehlou pak přitlačte na nit a začněte jemným pohybem jehlou pohybovat po povrchu niti. Nepolevujte v tlaku, dokud nit sama nevklouzne do očka natolik, abyste ji dokázali chytit prsty a protáhnout skrz.

Když si tento trik nacvičíte, zabere vám sotva pět vteřin.

Obrázky: Freepik