Sedavý životní styl se zdá být v mnoha zemích stále rozšířenější, přestože je většině lidem známo, s jakými chronickými zdravotními stavy je spojen. Dospělý člověk by měl během týdne vykázat alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity, což je pro mnoho lidí se sedavým životním stylem téměř nemožný úkol. Pouhých 21% dospělých splňuje pokyny pro fyzickou aktivitu denně. Pokud patříte do skupiny lidí, v jejichž životě nefiguruje téměř žádný pohyb, možná vás přesvědčíme, abyste učinili alespoň malé změny. Zde jsou rizika sedavého životního stylu a rady, jak jej postupně eliminovat.
Rizika sedavého způsobu života
Může přispět především k obezitě, cukrovce, kardiovaskulárním onemocněním a dokonce i některým tipům rakoviny. Dlouhodobé období nečinnosti může snížit práci metabolismu a narušit schopnost těla kontrolovat hladinu cukru v krvi, regulovat krevní tlak a odbourávat tuk. Sedavý způsob života má také negativní dopad na duševní pohodu, kdy je spojován s vyšším rizikem rozvoje poruch duševního zdraví.
Řešení sedavého životního stylu
Zvýšení fyzické aktivity může výrazně snížit šance vzniku chronických zdravotních stavů, poruch duševního zdraví i riziko předčasné smrti. Nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je kombinovat celou řadu kardio cvičení, jako je běh nebo jízda na kole, s posilovacími cviky, které mohou zahrnovat silový trénink nebo cvičení s tělesnou hmotností. Když si nastavíte týdně tři 30minutové běhy a provedete dvě 30minutová silová cvičení týdně, máte vyhráno.
Jak můžete snížit čas strávený sezením?
Kromě cvičení můžete snížit čas strávený sezením ještě těmito šikovnými způsoby:
- Ve veřejné dopravě zkuste stát, ne sedět.
- Choďte do práce pěšky, je-li to možné.
- Během obědové pauzy se projděte.
- Nastavte si budík na každých 30 minut a dejte si pauzu od práce u stolu.
- Travte více času prací v domácnosti nebo na zahradě.
- Procházejte se při telefonování.
- Najděte si aktivnější zájmy, než je dívání na televizi.
- Vstaňte a projděte se během televizních reklam.
- Místo výtahu využijte schody.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli, rodinou a zejména kolegy.
Zdroj: medicalnewstoday.com