Jak udržet pořádek v malé koupelně?

Koupelna je obvykle malá místnost, která pomáhá při péči o osobní hygienu. Je proto vhodné, pokud sama je příkladem čistoty a bezpečí z hlediska hygieny. Ne každý si dokáže poradit s nepořádkem v koupelně – jak tedy mít v koupelně stále pořádek? Je to vůbec možné? Pár jednoduchých tipů vám určitě pomůže v efektivním každodenním úklidu a udržování pořádku. Podívejte se, jak praktické aranžérské řešení a zdravé návyky dokážou zázraky!

Jak udržet pořádek v koupelně?

Je možné v koupelně udržovat pořádek tak, aby místnost byla funkční, příjemná a po její návštěvě cítit opravdové osvěžení ? Samozřejmě! Při úklidu jistě pomůže pořádná úprava koupelny a osvědčené metody pro chytrý úklid, které zná každá zkušená hospodyňka. Správné návyky a funkční doplňky se rozhodně postarají o pořádek.

Jaká povrchová úprava do koupelny bude nejpraktičtější?

Ne nadarmo začínáme tento článek povrchovou úpravou koupelny – správná úprava vám velmi pomůže při každodenním udržování čistoty v interiéru. Nejoblíbenější povrchovou úpravou stěn i podlah jsou koupelnové obklady a dlažby do koupelny BauMax. Není to náhoda – tyto produkty vytvářejí odolný povrch vůči oděru, vlhkosti a silným čisticím prostředkům, díky čemu jsou ideálním řešením do koupelen.

Čištění stěn a podlah bude mnohem rychlejší, pokud jsou na nich dlaždice. Snazší bude i péče o bezpečnost a hygienu – houby a plísně se na dlaždicích rozvíjejí mnohem pomaleji a dlaždice budou také schopny odolat působení silných fungicidních a dezinfekčních prostředků. Hladké povrchy se snadněji čistí, takže případné nečistoty a vodní kámen se budou snadněji odstraňovat.

Naročným na údržbu místem budou určitě spáry – nejenom, že se je obtížně čistí, ale mohou se na nich množit bakterie a plísně. Proto během úklidu věnujte spárám zvláštní pozornost. Je dobré investovat i do kvalitních spárovacích hmot, budou totiž mnohem odolnější vůči vlhkosti a silným čisticím prostředkům.

Úklid koupelny – jak často jej provádět?

To je častá otázka a odpověď bohužel není jednoznačná. Celou místnost je dobré alespoň jednou týdně důkladně uklidit a postarat se i o ta nejmenší zákoutí. Takový generální uklid bude mnohem rychlejší, pokud si pamatujete na každodenní čištění a obecnou údržbu. Zvláštní pozornost věnujte koupacímu prostoru – tam, kde je nejvíce vlhkosti, se mohou vyvíjet houby, plísně a bakterie, proto by úklid na takových místech měl být obzvlášť důkladný.

Vhodné návyky mohou opravdu pomoci! Nezapomínejte dávat špinavé oblečení vždy na jedno místo, nejlépe do rohu koupelny dát příslušný koš na prádlo. Do něj ukládejte špinavé věci, v žádném případě je nenechávejte nikde v místnosti – nejenže to dělá nepořádek, a vypadá nevzhledně, ale můžete tím poškodit oblečení a omezit funkčnost koupelny. Špinavé oblečení je dobré pravidelně prát, aby v koši na prádlo nebylo uložené příliš dlouho. Mokré nebo vlhké textilie (např. ručníky po utření) před vhozením do koše na prádlo je potřeba nechat uschnout nebo je ihned vyprat.

Do koupelny je dobré nainstalovat žebříkový radiátor, na kterém rychlo usušíte ručníky a vlhké oblečení. Takové radiátory lze pořídit i ve velmi dekorativním provedení, díky kterému budou k sobě ladit armatury, radiátory, samitarní keramika a koupelnové skříňky a dohromady vytvoří mimořádně estetické aranžmá.

Kde uložit čisticí prostředky?

Hygienické a čisticí prostředky jsou chemikálie, které jsou obvykle baleny v plastových lahvích. Pohled na ně nemusí vypadat příliš atraktivně. Kosmetiku, která se nepoužívá každý den a čisticí prostředky je dobré uchovávat v uzavřených koupelnových skříňkách. To pomůže udržet pořadek v koupelně a její estetický vzhled.

Bude to zvláště dobré řešení v případě malé místnosti, ale stojí za to se o něj postarat v každé, i větší koupelně. Když drobnosti schováte do skříněk, bude koupelna působit uspořadným a minimalistickým dojmem, díky čemu bude opticky vypadat větší, příjemnější a estetičtější.

Jak udržet pořádek ve věcech?

V každé koupelně musí být místo pro tisíc a jednu drobnost, kterou potřebují všichni členové domácnosti. Je dobré si pořídit skříňku, komodu nebo sestavu koupelnového nábytku, díky kterým tyto předměty zmizí z pohledu, ale přesto zůstanou v dosahu těch, kdo koupelnu používá. Dobře vybavený prostor koupelny zaručí, že se stane estetickým a funkčním místem.

Na uložení zubních kartačků postačí kelímek umístěný na skříňce s umyvadlem, ale další kosmetiku či sprchové gely je lepší uložit uvnitř skříněk.

Nábytek může být vybaven policemi nebo zásuvkami. Je dobré zvolit model, který lépe odpovídá osobním potřebám členů domácnosti. Pamatujte, že koupelnový nábytek by měl mít místo na ručníky, líčidla a koupelovou kosmetiku, kartáče na vlasy, toaletní papír, zubní kartáčky a další drobnosti potřebné pro každodenní hygienu.

Užitečné budou nejen skříňky a komody. Dobré je také vybavit koupelnu košíky a nádobami na kosmetiku a jiné drobnosti. Díky tomu nebudou tyto věci všude v místnosti, ale bude vše uklizené a týdenní úklid bude méně náročný.

Při výběru nábytku je dobré, zejména do malé koupelny, rozhodnout se pro zrcadlové skříňky. Takový nábytek koupelnu opticky zvětší a prosvětlí a přitom bude vypadat opravdu efektně.

A co udělat s nepříjemným zápachem v koupelně?

V koupelně by se členové domácnosti i návštěvy měli cítit pohodlně a příjemně. Interiér má zajistit nejen hygienu, ale také pocit intimity a pohody. Ideální tedy bude, když členové domácností a příchozí hosty přivítá svěží vůně. Určitě tedy investujte do osvěžovačů vzduchu. Příjemná vůně v koupelně by tam měla být nejen po úklidu, ale vždy, aby každá koupel nebo i obyčejné mytí rukou byly příjemným a osvěžujícím zážitkem.