Účinné tipy, jak urychlit klíčení petrželky. Takto vám budou semínka klíčit mnohem rychleji

Zkušení zahrádkáři moc dobře vědí, že pěstování určitých plodin a rostlin není vůbec jednoduché. Jedny z nich jsou kopr nebo petrželka. Na petrželku si budete muset počkat 2 – 3 týdny, v některých případech i 4 týdny. Někdy se také nemusí objevit vůbec. Jak tedy zařídit, aby vám petrželka klíčila 2x rychleji? Pamatujte na tyto skutečnosti.

Proč petrželka neklíčí?

V mnoha případech se petrželka nemusí vůbec objevit. To se stane tehdy, kdy suchá semínka vložíte do země, zakopete je příliš hluboko a teplota půdy ještě ke všemu není správná. Klíčení můžete urychlit pomocí těchto následujících triků.

Teplá půda

Pamatujte, že petržel je nejlepší zasadit do teplé půdy. To výrazně urychlí a usnadní klíčení semínek. Pokud je teplota vzduchu stabilní v rozmezí 20 stupňů a více, po týdnu se mohou objevit první výhonky.

Namočte je do růstového stimulantu

Pro urychlení klíčení je třeba semínkům pomoci. Můžete je namočit do jakéhokoli růstového stimulantu, například gel z aloe vera (4-5 hodin), 30-40% alkohol (30 minut) nebo horká voda (60 stupňů na 2 minuty). Po namočení je potřeba položit semínka na vlhkou papírovou utěrku. Poté je zasaďte. Po takové přípravě semínka klíčí mnohem rychleji.

Nezakopávejte je hluboko

Semínka petrželky při výsadbě nezakopávejte hlouběji než 2 – 2,5 cm, jinak na klíčení budete čekat příliš dlouho.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Naykapravdu.v.ua