Domácí metody, jak zmírnit příznaky úzkosti. Kromě meditace pomáhá i spousta jiných aktivit

Naše duševní zdraví čelí mnoha výzvám, jednou z nejvíce oslabujících je úzkost. Úzkost je emoce, kterou často doprovází napětí, ustarané myšlenky i fyzické změny, jako je zvýšený krevní tlak. Jedince s úzkostí obvykle přepadají nekontrolovatelné, opakující se myšlenky nebo obavy. Úzkost nás někdy může natolik ovládnout, že nejsme schopní normálně fungovat. Odborníci proto sdíleli několik domácích tipů, jak potlačit příznaky úzkosti.

Čtyři minuty meditace stačí

Pohodlně se posaďte a 2x se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte ústy. Při výdechu pomalu zavřete oči a v duchu se skenujte od hlavy až k patě, všímejte si bolestí, napětí, záškubů, ztuhlosti atd. Technika pomáhá rozpoznat, kdy a kde pociťujete fyzický vliv úzkosti, a pomůže vám s ním bojovat.

Všímavé stravování

Všímavé stravování znamená, že věnujete plnou pozornost tomu, co jíte. Struktuře jídla, chuti, barvám, vůni atd. Usnadňuje sebeuvědomění, snižuje úzkost a také obnovuje potěšení z jídla. Podobně může být všímavá i chůze. Uvědomujete si okolí, zvuky, pohyby vašeho těla, všechny pocity při chůzi. Meditace není vždy o tom být v klidu nebo sedět v určité pozici se zavřenýma očima.

Využijte představivost k relaxaci

Představivost je dobrý způsob, jak se uvolnit. Použijte vizualizační cvičení, ve kterých si představujete příjemné, relaxační obrazy, které přinášejí úlevu, může to být vizualizace pláže, hor, zahrady, čehokoli, co vám přináší dobrý pocit. Slouží k přesměrování pozornosti od toho, co vás stresuje.

Mluvte na sebe pozitivně

Mluvte sami se sebou pozitivně a sebejistě. Představte si příjemný rozhovor, který vedete sami k sobě, povzbuďte se, jako byste povzbuzovali druhého člověka.

Omezte nikotin

Nikotin v cigaretovém tabáku a kofein v kávě, čaji nebo jiných nealkoholických nápojích mohou příznaky úzkosti vyvolat. Omezte proto nebo zcela vynechte kouření.

Dbejte na dobrý spánek

Je dobře známo, že nedostatek spánku negativně ovlivňuje náladu a emocionální zdraví. Zkuste si tedy dopřát alespoň 7 hodin nepřerušovaného spánku denně.

Příroda léčí

Čas strávený v přírodě může pomoci zmírnit příznaky úzkosti. Příroda má jedinečné uklidňující účinky na každého bez ohledu na věk. Pobyt venku a sledování přírodních scenérií přinášejí libé pocity.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com