Dlouhodobé sezení a kouření představují pro zdraví stejná rizika, varují odborníci. Vystavujete se vážným onemocněním

Stejně jako kouření poškozuje vaše tělo pomalu, ale jistě, podobně i sedavý životní styl vás může postupně přivést k řadě zdravotních problémů. Hned po jídle, práci, studiu nebo zábavě je sezení základní držení těla, které většinou zaujmeme. Když sedíme, naše tělo spotřebovává méně energie, což našemu tělu způsobuje veliké škody. Dlouhodobé sezení může dokonce poškodit srdce a způsobit celou řadu chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, obezity, osteoporózy a mnoha dalších.

Srdeční onemocnění

Dlouhé sezení nebo ležení může vést k ucpání tepen a tím představovat zvýšené riziko srdečních chorob, včetně zástavy srdce nebo srdečního selhání. Mnoho studií prokázalo, že příliš dlouhé sezení může zvýšit šanci srdečních onemocnění 2x tolik.

Poruchy dýchání

Když sedíme, často nedbáme na držení těla, což je hlavní důvod zvýšené námahy bránice. Z dlouhodobého hlediska se snižuje kapacita našich plic a pomalu přechází v poruchu dýchání.

Obezita

Sezení až 8 hodin denně a minimum pohybu vede k hromadění tuku v těle, čímž dále způsobuje obezitu. Neustálé sezení nebo ležení a špatná strava mohou také zvýšit hladinu cholesterolu a dále se proměnit ve spoustu zdravotních závad.

Snížené zdraví kostí

Pokud se bude naše tělo dlouho dobu nacházet v pevné pozici, budou především trpět naše kosti. Tělo bude náchylnější k bolestem, například bolestem zad, krční páteře a kloubů. Potíže mohou dojít až k cervikální osteoporóze.

Špatné držení těla

Špatné držení těla je jedním ze základních problémů, které sezení může způsobit. Spousta lidí má tendenci se hrbit nebo zcela zapomínat na správné držení těla při práci. Takový zvyk poškozuje jednotlivé části těla a může vést k hrbení ramen a krku.

Duševní poruchy

Sezení po delší dobu zapříčiňuje pasivitu mozku a snížení koncentrace. Někdy může způsobit strach a úzkost. Celkově vzato dlouhodobé sezení představuje překážku duševního zdraví a v průběhu času přispívá k mnoha poruchám naší psychiky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com